امروز دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳

ارز ۴۲۰۰ تومانی اقلیتی را به ابرثروتمند تبدیل کرد

یک کارشناس اقتصادی گفت: ارز ۴۲۰۰تومانی ۵۰۰هزار میلیارد تومان رانت ایجاد کرد و یک اقلیت حدود ۱۰هزارنفری را به ابرثروتمند تبدیل کرد.

به گزارش فراسو، وحید شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیتر امشب با بیان این‌که نظام چندنرخی ریشه فساد است گفت: اتخاذ سیاست تخصیص ارز ترجیحی، هنوز هم برای من جای سؤال دارد، خیلی‌ها ارز ترجیحی گرفتند و از کشور خارج شدند و دیگر برنگشتند، برخی هم ارز ترجیحی گرفتند و با آن کالای غیرضروری وارد کردند، بعضی‌ها هم کالا با ارز ترجیحی وارد کردند و با نرخ آزاد به مردم دادند.

شقاقی با بیان “از سال ۹۷ که این سیاست شروع شد من بارها درباره آن هشدار دادم” گفت: ارز ۴۲۰۰تومانی یک اقلیت حدود ۱۰هزارنفری را به ابرثروتمند تبدیل کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: الآن به‌علت همین ارز ترجیحی و نظام چندنرخی، هفت دهک درآمدی تحت فشار سنگین اقتصادی هستند.

شقاقی گفت: ارز ۴۲۰۰تومانی؛ ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد کرد و در اختیار ۱۰ هزار نفر قرار گرفت، به‌نظرم قوه قضائیه باید خائنانی را که از این سیاست سوءاستفاده کردند و بهره بردند شناسایی و محاکمه کند و اموال کشور را به مردم برگرداند.

قاچاق معکوس، از تبعات ارز ترجیحی

مهدی رعنایی مدیرکل دفتر بخش عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این برنامه با بیان این‌که ارز ترجیحی اختلال‌های مختلف در همه سطوح اقتصادی کشور ایجاد کرده است، گفت: از سال ۹۶ تا سال ۱۴۰۰ تورم عمومی ۲۱۹ درصد بود، اما رشد قیمت در اقلامی که از ارز ترجیحی استفاده برده‌اند از متوسط تورم عمومی بیشتر بوده و حدود ۲۷۰ درصد بوده است، مثلاً تورم گوشت ۲۶۲ درصد و مرغ ۲۸۲ درصد بوده است.

رعنایی گفت: با ارز ترجیحی و با این شیوه تخصیص ارز، هم به تولیدکننده لطمه می‌زنیم هم به مصرف‌کننده و هم بازار سیاه را تقویت می‌کنیم.

مدیرکل دفتر بخش عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: یکی می‌گفت “ما با ارز ترجیحی تاجران و تولیدکنندگان را به مجرم و متهم قضایی تبدیل کردیم”.

رعنایی تأکید کرد: یکی از تبعات ارز ترجیحی شکل گرفتن قاچاق معکوس بود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/tfgrWB