امروز چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳

تامین ۳ میلیارد دلار ارز واردات از ابتدای فروردین تاکنون

 بانک مرکزی ۳ میلیارد و ۲ میلیون دلار ارز ، طی دوره اول فروردین ماه تا اول اردیبهشت ماه سال جاری برای چهار  گروه کالاهای اساسی و دارو، تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین کرده است.

به گزارش فراسو به نقل از مدیریت ارتباطات مرکز مبادله ایران، کالاهای تجاری و بازرگانی با ۱۷۴۴ میلیون دلار بیشترین حجم را با میانگین نرخ ۴۱ هزار تومان به خود اختصاص داده است. کالاهای اساسی و دارو با ۶۲۱ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد؛ ۵۴۸ میلیون دلار از این گروه به کالاهای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه های روغنی و نهاده های دامی و ۷۳ میلیون دلار دیگر نیز به دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شد. نرخ ارز تامینی برای کالاهای اساسی و دارو ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

 علاوه بر این، به ترتیب  ۵۳۹ و ۹۸ میلیون دلار ارز برای گروه واردات در مقابل صادرات و گروه خدمات تامین شد.

شایان ذکر است، طی سال جاری، تامین ارز صنایع در دو بازار نیما و واردات در مقابل صادرات، ۲ میلیارد و ۲۸۳ میلیون دلار  بوده است. سهم ارز نیمایی یک میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار با نرخ ۴۱ هزار تومان است و ۵۳۹ میلیون دلار دیگر در بخش واردات در مقابل صادرات با نرخ توافقی تامین شده است. صنایعی که عمدتا ارز نیمایی و واردات در مقابل صادرات برای آنها تامین شده است، شامل صنایع حمل و نقل و خودرو، تجهیزات برق، معدنی، ماشین آلات و تجهیزات تولید و منسوجات و پوشاک است.

گفتنی است، امروز اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۳ هزار و ۷۱۵ تومان، یورو با نرخ ۴۶ هزار و ۵۹۹ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۳ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۰ هزار و ۷۹۵ تومان، یورور با نرخ ۴۳ هزار و ۴۸۷ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۱۰۸ تومان بود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/I698Wo