امروز دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

تسهیل صدور مجوز ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر

آیین‌نامه رفع موانع ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با درخواست و پیگیری‌های سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق برای تسریع و تسهیل‌گری در صدور مجوزهای مرتبط با ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی هیات وزیران تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش فراسو به نقل از ساتبا، هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، آیین نامه رفع موانع ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر را تصویب و ابلاغ کرد و بر این اساس واگذاری زمین به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی با رعایت شرایطی که در آیین نامه قید شده، از شمول ممنوعیت واگذاری بیش از یک بار، موضوع ماده ( ۱۵) دستور العمل اصلاحی ضوابط واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی خارج شده است.

بر اساس آیین نامه ابلاغ شده، اهلیت سنجی متقاضی و دریافت تضمین لازم برای اجرا و اتمام پروژه بر طبق زمان بندی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) صورت می‌گیرد و در صورت اقدام نشدن لازم از سوی متقاضی ظرف یکسال پس از تحویل زمین و تشخیص تعلل و تاخیر وی، قرارداد منعقد شده توسط هیات نظارت، فسخ و اراضی مسترد می‌شود.

برای اراضی مذکور، الزامی به طی شدن تشریفات سامانه پنجره واحد مدیریت زمین نیست و علاوه بر آن، پس از تخصیص اراضی توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، صرفا استعلام از سازمان محیط زیست انجام می‌شود و سازمان محیط زیست موظف است پاسخ استعلام را ظرف حداکثر یک هفته ارائه کند.

لازم به ذکر است؛ رعایت کلیه حریم‌های قانونی از جمله گاز، برق، راه، میراث فرهنگی و پدافند غیرعامل برعهده متقاضی است.

همچنین، نیروگاه‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگاوات از رده (۷) گروه‌های صنعتی و تولیدی موضوع ماده ( ۳) مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی خارج بوده و مشمول انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی نیستند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/tBthfx