امروز دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

با هدف ارتقای فرهنگ کار؛ فراخوان نخستین جشنواره «اتقان» منتشر شد

فراخوان نخستین جشنواره فرهنگی- هنری «اتقان» با هدف ارتقای فرهنگ کار و تلاش و تبدیل آن به گفتمان عمومی منتشر شد.

به گزارش فراسو به نقل از مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فراخوان نخستین جشنواره فرهنگی- هنری «اتقان» با هدف ارتقای فرهنگ کار و تلاش و تبدیل آن به گفتمان عمومی با تلاش معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه و با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی منتشر شد.
این جشنواره فرهنگی به منظور تولید محتوای ادبی – هنری در حوزه فرهنگ کار، ترویج و اشاعه مؤلفه‌های فرهنگ کار و حمایت از هنرمندان به صورت سراسری برگزار می‌شود.
این جشنواره شامل بخش‌های هنرهای تجسمی (پوستر و کاریکاتور)، عکاسی، طنز، شعر، نثر، استندآپ کمدی، ادبیات (شعر، داستانک، داستان کوتاه)، هنرهای نمایشی (تئاتر خیابانی – تئاتر کوتاه (صحنه‌ای) است.
بر اساس این گزارش، مشخصات آثار ارائه شده در بخش های مختلف نخستین جشنواره فرهنگی- هنری «اتقان» به شرح زیر است:
در بخش پوستر اندازه فایل آثار برای هر اثر ۵۰*۷۰ سانتیمتر با حجم حداکثر ۱۰ مگابایت و در قالب jpg یا pdf باشد.
 در بخش کاریکاتور فرمت فایل هر اثر jpg یا pdf و کیفیت dpi ۳۰۰ و طول یا عرض آن ۴۰۰۰ پیکسل باشد. همچنین در بخش عکس، هر عکس با اندازه حداقل ۳۰ سانتی‌متر (ضلع کوچک)، با کیفیت dpi ۳۰۰ و با یکی از فرمت‌های pdf – jpeg – jpg ارسال شود. (آثار فاقد مشخصات فوق بررسی نخواهد شد) . ارائه عکس‌های تهیه شده با گوشی تلفن همراه با کیفیت مناسب مجاز است.
شرکت‌کنندگان در بخش شعر می‌توانند حداقل ۲ قطعه، حداکثر ۵ قطعه شعر مرتبط با موضوع فراخوان را در قالب‌های کلاسیک ارسال کنند. در بخش نثر آثار ارسالی باید در قالب word با اندازه قلم ۱۴ و فونت B nazanin و بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه باشد.
در بخش استندآپ کمدی هر فرد می‌تواند حداقل یک و حداکثر ۳ اثر ارسال کند. تصویر به صورت افقی، واضح و با صدای باکیفیت ارسال شود.مدت زمان هر اثر حداقل ۲ تا حداکثر ۱۰ دقیقه باشد. در ابتدای ویدئو نام و نام خانوادگی شرکت‌کننده ذکر شود. فرمت فایل ارسالی mp۴ باشد. رعایت شئونات و رفتارهای اخلاقی، عدم توهین به قومیت‌ها و افراد الزامی است.
در بخش داستان کوتاه و داستانک هر اثر ارسالی از ۵ صفحه A۴ با اندازه قلم ۱۴ و فونت B nazanin بیشتر نباشد.
همچنین در بخش تئاتر خیابانی- تئاتر کوتاه (صحنه‌ای) آثار ارسالی باید صرفاً برای این جشنواره تولید شده باشد. در غیر این صورت دبیرخانه از پذیرش اثر معذور است. بارگذاری تصویر مجوز نویسنده در بخش تئاتر کوتاه خلاق هنگام ثبت نام الزامی است. زمان اجرای نمایش‌ها در هر دو بخش نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه باشد. تصویر به صورت افقی، واضح و با صدای باکیفیت و با فرمت mp۴ ارسال شود. حداکثر ۶ گروه نمایشی در هر بخش به جشنواره راه پیدا خواهد کرد. به نمایش‌های راه یافته به جشنواره، در بخش خیابانی تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و در بخش تئاتر کوتاه خلاق تا سقف مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت می‌شود. آثار شرکت کننده در جشنواره‌، در بخش‌های نمایشنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری مرد، طراحی صحنه-فضا و موسیقی مورد داوری قرار می‌گیرد.
متقاضیان برای ثبت نام و ارسال اثر باید به سایت artfest.ir مراجعه کنند. تبعات استفاده از تصاویر و یا ایده‌های دیگر هنرمندان و عدم رعایت حق مؤلف (کپی رایت) به عهده هنرمند است.
آثار ارسالی نباید در جشنواره دیگری جایزه دریافت کرده باشد. دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی برای امور نمایشگاهی، تبلیغاتی و انتشاراتی در هر شکل استفاده کند، ارسال اثر به جشنواره به منزله قبول این اصل است.
هر فرد می‌تواند همزمان در همه بخش‌ها شرکت کند. هر هنرمند می‌تواند حداکثر ۵ اثر ارسال کند.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به نفرات اول هر بخش، لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به نفرات دوم هر بخش، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به نفرات سوم هر بخش، لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به نفرات تقدیر شده هر بخش اهدا می‌شود. همچنین حمایت ویژه‌ای از آثار برگزیده به عمل می‌آید.
مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ اعلام شده است. همچنین جشنواره تیرماه سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.
گفتنی است؛ دبیرخانه جشنواره در طبقه همکف مؤسسه سوره هنر حوزه هنری واقع در تهران خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ قرار دارد.
لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/FA2I6K