امروز دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

امضای ۷۵۰ میلیون دلار قرارداد سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با بررسی شاخص‌های عملکردی ۱۱ماهه ی امسال، تداوم روند توسعه و پیشرفت در این منطقه ی عظیم صنعتی را تشریح کرد.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا پیرحسینلو با بیان این که اهمیت منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بازتعریف تسهیلات کلان سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش زمین، انرژی و تعرفه‌های گمرکی است، گفت: در یازده ماهه نخست امسال ۹ قرارداد سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۷۵۰ میلیون دلار به امضا رسیده که پنج برابر میزان هدف‌گذاری بوده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: قراردادهای جدید امضا شده در حوزه تولید ورق ضدزنگ، ورق گرم نورد فولادی، رول ورق نورد گرم، گچ میکرونیزه، بتن آماده و… خواهد بود.

۳۲۰۰ میلیارد تومان پروژه زیرساختی

وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ پروژه فعال زیرساختی در منطقه به ارزش سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: همچنین ۲۲ شرکت با سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۷۰۵ میلیون‌دلاری در منطقه فعالیت دارند که باید به این رقم، آمار ۵۲ شرکتی که در حال ساخت و نصب تجهیزات هستند نیز اضافه کنیم که در مجموع سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها نیز به دو میلیارد ۳۱۳ میلیون دلار و دو میلیارد و ۴۷۰ میلیون یورو و چهارهزار میلیارد تومان با اشتغال‌زایی حداقل ۶ هزار نفر می‌رسد.

وی افق ایجاد اشتغال در منطقه ویژه در پایان بهره‌برداری پروژه‌های موجود را حدود ۳۰ هزار نفر عنوان کرد.

۱.۵ میلیارد دلار صادرات

وی به آمار تولید و صادرات در این دوره ۱۱ماهه از سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۸ میلیون و ۹۱۰ هزار تن تولید انواع مواد معدنی را داشتیم و بیش از یک و نیم میلیارد دلار صادرات صورت گرفت که ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور به‌حساب می‌آید.

پیرحسینلو عمده ی این صادرات را صادرات اسلب، بیلت، شمش آلومینیوم و بریکت عنوان کرد و گفت: این موضوع نشان‌دهنده ی کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده ی بیشتر در صنایع معدنی است.

عملکرد درخشان در تخلیه و بارگیری

وی گفت: در این مدت بیش از دو میلیون و ۶۰۴ هزار تن بارگیری توسط کشتی داشتیم که در مقایسه با عملکرد یک میلیون و ۷۶۵ هزارتنی مدت مشابه سال گذشته رشدی ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد، همچنین در تخلیه ی واگن‌ها نیز با عملکردی بالغ بر سه میلیون و ۸۹۵ هزار تن در مقایسه با عملکرد سه میلیون و ۴۸۱ هزارتنی سال گذشته، ۱۱ درصد رشد را تجربه کردیم.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس تصریح کرد: در مجموع تناژ خروج بار از منطقه ۳۸۲ درصد و تناژ ورود بار کامیونی به منطقه نیز ۴۰۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

نهایی‌شدن ابرپروژه‌ی پالایشگاهی

وی در ادامه مبادله قرارداد واگذاری ۴۵۰ هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به شرکت پتروپالایشگاه شهید سلیمانی را گامی در راستای افزایش رونق تولید و همچنین استفاده از مزیت‌های صادراتی این منطقه عنوان کرد و گفت: با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تسهیل در امر تولید و صادرات می‌توانیم به‌رغم تمام فشارهای خارجی، شاهد جهش در شاخص‌های تولید و صادرات باشیم.

تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها

پیرحسینلو از تسریع در روند پیشرفت پروژه‌های مختلف در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در ۱۱ ماهه ی نخست امسال خبر داد و گفت: با بازدیدهای میدانی ماهانه به‌صورت دقیق و کارشناسی پیشرفت این پروژه‌ها را زیر نظر قرار دادیم چرا که معتقدیم چنین رویکردی سبب تسریع در روند پیشرفت پروژه‌ها و همچنین رفع گلوگاه‌های موجود خواهد شد و ما با حضور هم‌زمان مدیران مرتبط با پروژه توانستیم هم‌فکری و بررسی دقیق‌تری برای بهبود روند کار داشته باشیم.

تلاش برای تقویت زیرساخت‌های برقی

وی خاطرنشان کرد: برای رساندن برق به سایت توسعه و سایر پروژه‌ها نیازمند ایجاد برخی زیرساخت‌ها، اعمال برخی تغییرات و اجرای برخی الزامات موردنیاز بودیم؛ به همین دلیل یکی از اولویت‌های ما توسعه پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت سایت میانی بود که ۴۲۵ میلیارد ریال برای اجرای آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و به زودی و همزمان با برخی پروژه های بزرگ منطقه به افتتاح خواهد رسید.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/MWNIU9