امروز سه شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۳

در سه روز نخست نوروز؛ ۶ هزار گردشگر از برج آزادی تهران بازدید کردند

 حدود ۶ هزار گردشگر در سه روز نخست تعطیلات نوروزی از برج آزادی تهران بازدید کردند.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی برج آزادی، این مجموعه در اولین روز سال با ۱۵۰۰ نفر بازدید، در روز دوم بیش از ۲۰۰۰ نفر و در سومین روز نوروز حدود ۲۵۰۰ نفربازدید داشته است که نسبت به نوروز سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است و پیش‌بینی میشود تا پایان روز ۱۲ فروردین رکوردی کم سابقه را ثبت کند.

برج نگاره و آتش‌بازی لحظه سال تحویل، اجرای آیین‌های نوروزی اقوام ایرانی، حضور گروه هنری با اجرای لباس‌های باستانی، برپائی رواق هنرهای ایرانی با حضور استادان و هنرمندان همراه با کارگاه آموزشی، غرفه‌های سوغات، صنایع‌دستی، موسیقی ملل (تاجیک، افغان و هندی)، اجرای نمایشگاه‌های هنری مرتبط با نوروز و انقلاب اسلامی و بازدید از فضاهای بازدیدی و بام برج آزادی، از ویژه‌برنامه‌های نوروزگاه آزادی تا ۱۲ فروردین برج آزادی است.

برج آزادی تا ۱۲ فروردین همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۰ پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

۶ هزار گردشگر از برج آزادی تهران بازدید کردند

برج آزادی تهران یکی از نمادها و جاذبه‌های گردشگری پایتخت ایران است. بسیاری از گردشگران تهران به دلیل مجاورت این سازه بی‌نظیر با فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، هنگام ورود با یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای عکاسی آشنا می‌شوند. این برج با معماری زیبا و منحصربه‌فرد خود در قلب میدان آزادی شهر تهران در اصلی‌ترین مبدأ ورودی و خروجی شهر قرارگرفته است که همه‌روزه مسافرت‌های درون‌شهری و برون‌شهری بسیاری از طریق آن صورت می‌گیرد از همین رو آن را دروازه غربی شهر به‌حساب می‌آوردند.

در سال ۱۳۴۵ خورشیدی طرح یک نماد معرف تمدن ایران بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد که نهایت طرح مهندس امانت فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد و توسط گروه مهندس محمد پورفتحی ساخته شد. عملیات احداث بنای برج آزادی در ۱۱ آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز و پس از ۲۸ ماه کار در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۵۰ بانام برج شهیاد به بهره‌برداری رسید.

در روز افتتاح این برج برای نخستین بار از منشور کوروش کبیر (نخستین نوشتار حقوق بشر جهان) نیز در این مکان پرده‌برداری شد. امروزه این سازه زیبا به‌عنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری تهران به شمار می‌رود. این برج، در ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۵۰ هجری شمسی، به پیشنهاد مدیرکل حفاظت آثار باستانی و بناهای تاریخی توسط وزیر فرهنگ و هنر وقت، در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

۶ هزار گردشگر از برج آزادی تهران بازدید کردند

برج آزادی که در ایران نمونه‌ای از نماد و نشانه‌های شهری شده است، دارای معماری شاخص تلفیقی از معماری دوران ساسانی، هخامنشی و معماری اسلامی می‌باشد به‌گونه‌ای که قوس اصلی درون برج مربوط به دوران ساسانی، خطوط موازی پایه‌ها مربوط به سبک هخامنشی و قوس بالایی مربوط به معماری اسلامی است. حسین امانت شاخصه‌های معماری ایرانی نظیر بادگیر، چهارطاقی، باغ ایرانی، بازار ایرانی، روشن دان و کاشی‌کاری‌های چشم‌نواز را در طراحی این سازه آورده است تا زیبایی‌های آن را دوچندان نماید و گردشگران با تماشای آن متوجه فرهنگ و تمدن ایرانی شوند.

۶ هزار گردشگر از برج آزادی تهران بازدید کردند

مساحت زیربنای این میدان ۷۸ هزار مترمربع است و بنای آن به‌صورت دروازه‌ای به ارتفاع حدود ۴۵ متر ا از سطح زمین‌ساخته شده است که پنج‌متر آن داخل زمین استقراریافته است طاق آن از سطح زمین ۲۳ متر فاصله دارد و دارای هشت بخش مجزاست. عرض پایه‌ی این بنا ۶۴ متر است در میدان ۶۵۰۰۰ مترمربع به‌صورت زیبا باغچه‌بندی و گل‌کاری شده است. در ساخت برج از ۲۵ هزار قطعه‌سنگ مرمر جوشقان اصفهان و ۹۰۰ تن آهن استفاده‌شده است.

در این برج ۴ نما در نظر گرفته‌شده که به‌صورت دوبه‌دو با یکدیگر متقارن هستند؛ البته نماهای اصلی مربوط به سمت غربی و شرقی آن است که توجه بیشتری را به خود معطوف می‌کنند. برج آزادی از چهار طبقه تشکیل‌شده که دارای دو راه‌پله با ۲۸۶ پلکان و چهار آسانسور است. در ساخت درهای اصلی این اثر از سنگ گرانیت همدان استفاده‌شده است و سنگ‌های طبقه‌ همکف و طبقات برج نیز از سنگ‌های معدن مروارید کردستان استخراج‌شده‌اند. در محوطه‌ی زیرین برج چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه نیز قرارگرفته است.

برج آزادی در تهران، میدان آزادی، از غرب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگراه سعیدی و از شمال به بزرگراه جناح محدود است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/aw2RnB