امروز شنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

تشریح آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ و دریافت اظهارنامه صاحبان مشاغل

رئیس کل ساز مان امور مالیاتی کشور در گفتگو با رسانه مالیاتی آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و  اصناف و دریافت اظهارنامه از صاحبان مشاغل را تشریح کرد.

به گزارش فراسو ، دکتر داود منظور در گفتگو با رسانه مالیاتی ضمن تشریح آخرین وضعیت دریافت فرم تبصره ۱۰۰ مشاغل و  اصناف و دریافت اظهارنامه از صاحبان مشاغل،گفت: تا صبح امروز سی و یکم خرداد ماه، تعداد یک میلیون و هفتصد واحد صنفی که مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم برای پرداخت مالیات عملکرد خود در سال ۱۴۰۰ بوده اند ( مالیات مقطوع)، درخواست های خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کرده اند.

رئیس کل ساز مان امور مالیاتی کشور افزود: از این تعداد مؤدی، مالیات متعلق به ۹۶۳ هزار واحد صنفی با توجه به میزان فروش آن ها در سال گذشته و ضرایب سود فعالیت ها و با در نظر گرفتن سطح درامد معاف طبق قانون بودجه ۱۴۰۰، صفر تعیین شده است.

وی ادامه داد: همچنین، مالیات مقطوع تعیین شده برای ۵۱۸ هزار واحد صنفی کمتر از ۵ میلیون تومان بوده است. به علاوه، ۱۱۲ هزار واحد صنفی مالیاتی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان باید بپردازند و ۵۳ هزار واحد صنفی مالیات بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می پردازند. تعداد واحدهای صنفی که می بایست بیش از ۲۰ میلیون تومان مالیات بپردازند تنها ۳۱ هزار واحد صنفی است که عمدتا شامل پزشکان، دندانپزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، نمایشگاه های اتومبیل و سایر اصناف پردرآمد می باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این گروه کوچک از اصناف پردرآمد که دو درصد از کل واحدهای صنفی را تشکیل می دهند،  ۳۵ درصد از کل مالیات های مقطوع را می پردازند.

دکتر منظور بیان داشت:  با این وجود، رشد درامد مالیات های مقطوع تعیین شده برای اصناف تا کنون نسبت به سال قبل ۶۰ درصد را نشان می دهد.

رئیس کل ساز مان امور مالیاتی کشور با تشکر و قدردانی از همکاری ارزنده روسای اصناف و اتحادیه ها و تلاش های خستگی ناپذیر مدیران و همکاران امور مالیاتی در سراسر کشور، تاکید کرد: نتیجه این همکاری ها و تلاش های مشترک اصناف و ماموران مالیاتی، توسعه عدالت مالیاتی و وصول عادلانه تر مالیات از اصناف مختلف با درنظر گرفتن سطح درآمد و فروش هر یک از واحدهای صنفی بوده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، به منظور تکریم مؤدیان و تسهیل پرداخت مالیات، کلیه فرآیندهای درخواست برای پرداخت مالیات های مقطوع  و قطعی سازی آن به طور کامل از طریق درگاه الکترونیک خدمات مالیاتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و فقط با صرف چند دقیقه وقت صورت گرفته است، گفت: تا کنون تعداد ۷۰۰ هزار واحد صنفی اقدام به تنظیم و تسلیم  اظهارنامه های مالیاتی برای عملکرد ۱۴۰۰ خود نموده اند که پس از پایان مهلت تسلیم اظهارنامه نسبت به رسیدگی آن ها اقدام خواهد شد.

وی افزود: در مجموع، از ابتدای خرداد ماه تاکنون در مجموع  دو میلیون و چهارصد هزار واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده اند.

دکتر منظور تاکید کرد: با توجه به تمدید فرصت ارایه اظهارنامه تا پانزدهم تیرماه، از واحدهای صنفی که تا کنون موفق به ارایه اظهارنامه نشده اند تقاضا می شود به منظور استفاده از معافیت های پیش بینی شده قانونی و اجتناب از جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در فرصت باقیمانده تا ۱۵ تیر ماه نسبت به ارایه اظهارنامه اقدام کنند.

رئیس کل ساز مان امور مالیاتی کشور یادآوری کرد: در غیر اینصورت علاوه بر مطالبه جریمه عدم تسلیم اظهارنامه، سازمان امور مالیاتی با استفاده از بانک اطلاعاتی خود در مورد فعالیت های کسب و کار فعالان اقتصادی، برای آن ها اظهارنامه برآوردی تولید خواهد کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/YDh2d1