امروز دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳

معاون قوه قضائیه: ارتقای سواد مالی موجب کاهش ضرر مردم در بازار سرمایه می‌شود

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اهمیت آرامش بازار و مردم جامعه نسبت به مسائل اقتصادی گفت: ارتقای آگاهی‌های عمومی جامعه نسبت به مسائل حقوقی بازار سرمایه و ارتقای سواد مالی موجب کاهش ضرر در بازار سرمایه می‌شود.

به گزارش فراسو به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، اصغر جهانگیر در جلسه مشترک معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با رئیس سازمان بورس کشور  که با هدف آموزش سواد مالی جامعه و اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آسیب‌های این حوزه در محل معاونت اجتماعی برگزار شد، افزود: سازمان بورس و معاونت اجتماعی در تعاملات مشترک باید نسبت به مسائل دارای اولویت تلاش کنند تا این همکاری خروجی مثبت داشته باشد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی وجود دارد و مردم تحت فشار هستند، دشمن به غلط احساس می‌کند می‌تواند از این فرصت استفاده کرده و به کشور آسیب بزند. ما در این شرایط باید راه‌های پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهیم.

جهانگیر اظهارداشت: وظیفه اخلاقی و قانونی معاونت اجتماعی و پیشگیری، تامین آرامش کسانی است که در بازار سرمایه وارد شده‌اند. یکی از اقدامات موثر در این حوزه، ارتقای آگاهی‌های عمومی جامعه نسبت به مسائل حقوقی بازار سرمایه و ارتقای سواد مالی آن‌ها است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: سازمان بورس و معاونت اجتماعی می‌توانند محتوای آموزشی را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و رسانه‌ها نیز با ظرفیتی که در اختیار دارند نسبت به ارتقای سواد مالی و حقوقی جامعه اقدام کنند.

وی افزود: ثروتمندانی که وارد کارهای سرمایه‌گذاری می‌شوند می‌توانند با پرداخت هزینه و دریافت مشاوره‌های اقتصادی از متخصصان این حوزه، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند ولی کسانی که به لحاظ مالی قدرت گرفتن مشاوره را  ندارند با ناآگاهی وارد سرمایه‌گذاری می‌شوند که اندک سرمایه‌شان را ممکن است از دست بدهند.

جهانگیر ضمن اشاره به هماهنگی آرمانی و موثری که سران سه قوه با یکدیگر دارند، ادامه داد: این هماهنگی باید از سطح مقام عالی به سطوح کارشناسی برسد و همه کارشناسان قوا با یکدیگر تعامل کنند. در این صورت شاهد چند صدایی نخواهیم بود.

ضرورت بازگشت اعتماد به بازار سرمایه با همکاری همه دستگاه‌ها
رئیس سازمان بورس کشور درباره اوضاع کنونی بازار سرمایه گفت: اکنون وضعیت مناسبی را شاهد هستیم و شرکت‌ها در حال سود هستند. تنها مشکلی که وجود دارد عدم اعتماد است زیرا در مواقعی تصمیماتی گرفته شده اما دستگاه‌ها به آن پایبند نبودند و همین موضوع باعث کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها می‌شود.

مجید عشقی ادامه داد: تصمیمات دستگاه‌ها به طور مستقیم بر بازار سرمایه اثر می‌گذارد. اگر دولت به شرکت‌ها هزینه‌های جدید تحمیل نکند و اصلاحات هزینه‌ها به صورت تدریجی صورت پذیرد، شاهد التهاب در بازار نخواهیم بود.

عشقی افزود: یکی دیگر از راه‌های کاهش التهاب بازار این است که در بخش نظارتی و مقرراتی اصلاحات انجام شود و زیرساخت‌های فنی سازمان بورس کشور ارتقا یابد.

رئیس سازمان بورس درباره تهدیدات بازار سرمایه اظهار داشت: یکی از تهدیدات اساسی که هنوز برای آن اقدامی نشده، رمز ارزها هستند که بدون رهگیری از طریق بانک‌ها جابجا می‌شوند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/CWuSWc