امروز دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

قدرت نظامی ایران و نابودی گروه‌های تروریستی در منطقه

گروه‌های تروریستی همچون داعش پدیده‌ای بودند که با طراحی و برنامه ریزی سه ضلع غربی – عبری – عربی شکل گرفتند.

به گزارش فراسو، پیش از زایش داعش در منطقه، گروه‌های دیگری مانند القاعده در افغانستان پرورش یافته بودند، اما آن‌ها هیچگاه به سبک و روش داعش عمل نکردند و در سودای کشور گشایی نبودند.

تفکر وهابیت سعودی در افراطی گری‌های موجود به شدت وجود دارد و خاستگاه اصلی فکری آن‌ها وهابیت خاندان سعودی است.

داعش پس از ظهور، بدون هیچ مانعی شهر به شهر سوریه و عراق را اشغال می‌کرد.

هوشیاری ایران بود که از برنامه و سناریویی که با تشکیل داعش در منطقه برنامه ریزی شده بود، آگاه شد و از همان آغاز حملات داعش در سوریه و سپس عراق، خود را در مبارزه با این گروه تروریستی مسئول دانست.

تشکیل گروه تروریستی تکفیری داعش که با حمایت‌های گسترده همراه بود، یک هدف نهایی را دنبال می‌کرد.

جنگی که در منطقه غرب آسیا شکل گرفت، یک جنگ نیابتی بود تا محور مقاومت نابود شود.

سوریه و عراق جزو کشور‌های جبهه مقاومت هستند و پس از آن که این دو کشور به اشغال کامل داعش در می‌آمدند، نوبت به لبنان می‌رسید چرا که دست قدرتمند مقاومت در این کشور مستقر است.

هدف از تاسیس داعش بسیار فراتر از منطقه غرب آسیا بود.

در سناریوی خلق داعش، افق دیدی که محور غربی عبری و عربی برای خود ترسیم کرده بود، به کشور‌های مسلمان آسیای میانه و قفقاز نیز می‌رسید.

بسیاری از نیرو‌های داعش از کشور‌های قفقاز و آسیای میانه به سوریه و عراق رفته و به داعش پیوسته بودند.

ایران با سیاست خود توانست جنگی که قرار بود با آن داعش شکل بگیرد، حامیان آن آرزوی تشکیل چنین امارتی را به گور ببرند.

قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود که اجازه نداد این گروه تروریستی در منطقه رشد کند.

قدرت یابی داعش حتی برای اروپا نیز دردسر ساز می‌شد همانگونه که در اوج قدرت این گروه در سوریه، چندین اقدام تروریستی در اروپا اتفاق افتاد که داعش مسئولیت آن‌ها را بر عهده گرفت.

خطری که اروپا را تهدید می‌کرد برطرف شد، اما کشور‌های اروپایی هیچگاه نسبت به مقابله با داعش اقدامی نکردند و همین مسئله خود جای شگفتی دارد!

ترور سردار سلیمانی که در آستانه دومین سال شهادت او هستیم، زمانی اتفاق افتاد که داعش شکست خورده و حکومتی خودخوانده آن در سوریه و عراق متلاشی شده بود و این اتفاق با فرمانده و مدیریت سردار حاج قاسم سلیمانی افتاد.

ترور سردار سلیمانی با دستور «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور وقت آمریکا در راستای حمایت از داعش و دیگر گروه‌های افراطی صورت گرفت.

سه ضلع غربی عبری عربی، هزینه زیادی را در ایجاد و پشتیبانی از داعش تقبل کرده بودند هر چند سهم سعودی‌ها بسیار بیشتر از بقیه بود.

حاج قاسم سلیمانی یک تفکر و مکتب را ایجاد کرده بود.

«جو بایدن» دو سال پیش درباره ترور سردار سلیمانی گفته بود که پس از این حادثه احتمال فراگیر شدن داعش افزایش پیدا می‌کند.

بایدن نگران احتمال فراگیر شدن داعش در منطقه نبود بلکه با سخن خود سعی داشت این پیام را برساند که تا چه اندازه ایران قدرتمند است.

اکنون ایران پس از ترور شهید سلیمانی، قدرت و توانمندی‌های خود را در طول این دو سال افزایش داده است که رزمایشی را برگزار می‌کند که به دلیل گستردگی آن مورد توجه جهان قرار می‎گیرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/laJRxk