امروز شنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

قانون پیش فروش مسکن هیچ وقت به مرحله اجرایی نرسید

یک مقام مسئول گفت: در سال‌های گذشته مجلس قانونی در رابطه با قانون پیش فروش مسکن به تصویب رساند که هیچ وقت این قانون به مرحله اجرایی نرسید.

به گزارش فراسو، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک، گفت: در سال‌های گذشته مجلس قانونی در رابطه با قانون پیش فروش مسکن مطرح کرد و به تصویب رساند که هیچ وقت این قانون به مرحله اجرایی نرسید، بنابراین باید در حوزه مسکن تصمیمات خلق الساعه نگیرند.

خسروی خواستار ایجاد ساز و کار قانونی برای مسئولیت پذیر کردن دفاتر املاک شد و ادامه داد: طبق قانون ۱۰ مدنی هر قراردادی که به امضای دو طرف برسد، معتبر است مگر اینکه خلاف شرع تشخیص داده شود.

او گفت: وقتی دو نفر بدون حضور در دفتر املاک قرارداد می‌نویسند، که نمی‌شود، آن را ابطال کرد بنابراین باید در این زمینه ساز و کار درستی اجرا کرد.

این مقام مسئول گفت: در حوزه رسیدگی به تخلفات روزانه ۵ شکایت به ما می‌رسد که اغلب در مراحل اولیه، ختم رسیدگی می‌شوند.

خسروی با اشاره به کاهش تعرفه بنگاه‌ها که دولت قبل به آن ورود کرد و هم اکنون نیز در دستور کار مجلس قرار دارد، گفت: باید در سراسر کشور حق‌الزحمه دفاتر املاک، یکسان باشد، اما مجلس در قانون نظام صنفی این اختیار را به کمیسیون نظارت شهرستان‌ها داده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در حال حاضر بازار مسکن به آرامش رسیده و افزایش نرخ دلار و همچنین نوسانات اقتصادی در کشور هیچ تاثیری بر بازار مسکن نگذاشته و ما در این بازار در شرایط کنونی با ثبات نرخی روبه‌رو هستیم، بنابراین نباید به شایعاتی در حوزه افزایش نرخ دلار و اثر گذاری آن بر بازار مسکن دامن بزنیم.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/SSK4HA