امروز سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

قابلیت‌های جایگزینی معدن به‌جای نفت

دبیر کل انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: جایگزینی معدن به‌جای نفت امکان‌پذیر است، زیرا معادن در ایران به‌تنهایی قابلیت حل مسئله اشتغال همچنین قابلیت تغییر جدی در GDP (تولید ناخالص داخلی) را دارند همچنین سهم ایران از صادرات را به‌شدت تغییر می‌دهد.

به گزارش فراسو، سعید عسگرزاده، در خصوص واگذاری معادن به مردم جهت ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری مناسب، گفت: واگذاری معادن کار اشتباهی نیست ولی در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای واگذاری معادن به مردم فراهم نشده است باید به مجموعه کسانی که بومی مناطق معدنی هستند و توان معدن کاری دارند به‌جای سرمایه‌گذاری در ۳۰ الی ۴۰ درصد از معادن امکان مشارکت و مزایده در کل معدن منطقه را فراهم کنیم.

دبیر کل انجمن سنگ‌آهن ایران افزود: اگر مردم بومی مناطق معدنی توان معدن کاری ندارند می‌بایست به‌صورت سهام غیرموثر یعنی سهام سرمایه‌گذاری به آن‌ها واگذار شود که بازهم نیاز به زیرساخت دارد.

وی اظهار کرد: باید قبل از واگذاری معادن در مناطق مختلف تعاونی‌هایی در حوزه معدن شکل‌گرفته شود و ورود پیدا کنند، زیرا فرصت سرمایه‌گذاری فقط برای عده‌ای محدود ایجاد می‌شود و این امر با اصل رقابت و برخورداری مردم در تناقض است.

دبیر کل انجمن سنگ‌آهن ایران بیان کرد: واگذاری معادن به شکل بورس مشکلاتی را به همراه دارد و اگر قرار است چنین اتفاقی رخ دهد باید از قبل معادن در بورس پذیرفته‌شده باشند تا سهام آن‌ها عرضه شود و کنترل اینکه الزاماً به مردم همان مناطق معدن واگذار شود کار سختی است و در اجرای این امر ابهاماتی وجود دارد بنابراین واگذاری معادن از طریق بورس نیاز به زیرساخت‌هایی دارد.

عسگر زاده درباره وضعیت معادن کشور و روند واگذاری معادن گفت: اگر به نقشه کاداستر نگاهی بیندازیم تقریباً تمامی ایران پر از لکه‌های مرتبط با پهنه‌ها، زیر پهنه‌ها و مزایده معادن است و اگر دولت برنامه‌ای داشته باشد قطعاً فضای بسیار مناسب و خوبی برای اینکه معدن جایگاه خود را پیدا کند ایجاد می‌کند، زیرا ظرفیت‌های بسیار خوبی در معدن داریم.

وی در ادامه گفت: شعار معدن جایگزین نفت غیرواقعی نیست و برخلاف برخی که فکر می‌کنند این جمله در حد شعار بوده و نشدنی است بنده جایگزینی معدن به‌جای نفت را شدنی می‌دانم معادن در ایران به‌تنهایی قابلیت حل مسئله اشتغال همچنین قابلیت تغییر جدی در GDP (تولید ناخالص داخلی) رادارند همچنین سهم ایران از صادرات را به‌شدت تغییر می‌دهد.

عسگر زاده اظهار کرد: دولت باید عزم جدی را اتخاذ کند و قبل از تصمیم‌گیری‌ها با تشکل‌های تخصصی مشورت کرده و سپس تصمیمات را اجرایی کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/5sf4Jf