امروز سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

شناسایی «اومیکرون» در ۱۰۶ کشور جهان/مرگ ۱۴ نفر در انگلیس

سازمان جهانی بهداشت می‎گوید که سویه اومیکرون کرونا در بیش از ۱۰۰ کشور جهان شناسایی شده است.

به گزارش فراسو، جدیدترین گزارش سازمان جهانی بهداشت، نشان می‎دهد سویه «دلتا» ویروس کرونا در بین نمونه‌های جهانی ویروس غالب است، اما سویه «اومیکرون» در حال افزایش و خطرآفرین است.

به گزارش «سی ان ان»، این سازمان می‎گوید که ۹۶ درصد از نمونه‌های توالی یابی شده در سطح جهانی، دلتا بودند که در مقایسه با هفته قبل ۹۹.۲ درصد کاهش داشت و ۱.۶ درصد مربوط به «اومیکرون» بود که در مقایسه با هفته قبل، افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت، سویه «اومیکرون» در ۱۰۶ کشور تایید شده است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین می‎گوید «شواهد اخیر نشان می‌دهد که سویه اومیکرون در مقایسه با سویه دلتا به سرعت در حال گسترش است، حتی در کشور‌هایی که سطح بالایی از مصونیت جمعیتی دارند.»

اطلاعات در مورد شدت این سویه محدود است، اما بستری شدن در بیمارستان‎های انگلیس، آفریقای جنوبی و برخی کشور‌های دیگر در حال افزایش است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که ۱۴ نفر در انگلیس بر اثر ابتلا به سویه «اومیکرون» کرونا جان باخته و ۱۲۹ نفر نیز در بیمارستان بستری شدند.

یک مقام سازمان جهانی بهداشت در اروپا از دولت‌های اروپایی خواست تا خود را برای افزایش قابل توجه موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر قاره به دلیل شیوع سویه «اومیکرون»، که در حال حاضر در چندین کشور غالب است، آماده کنند.

این در حالی است که سران اروپایی در حال بازگرداندن محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا هستند، چرا که سویه جدید «اومیکرون» همچنان در سراسر قاره گسترش می‌یابد.

کشور‌هایی از جمله آلمان و پرتغال محدودیت‌های بعد از کریسمس و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی بیشتر را اعلام کرده‎اند.

«اومیکرون» در حال حاضر سویه غالب در بسیاری از کشور‌های اروپایی است.

در همین حال «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا، گفت که دولت این کشور ۵۰۰ میلیون کیت آزمایش سریع کرونا را خریداری خواهد کرد و آن‌ها را بین آمریکایی‌ها توزیع خواهد کرد، سایت‌های جدید واکسیناسیون و آزمایش ایجاد خواهد کرد و هزار متخصص پزشکی نظامی را برای کمک به بیمارستان‌ها در سراسر کشور اعزام خواهد کرد.

بایدن همچنین عنوان کرده بود که سویه «اومیکرون» سر از کاخ سفید درآورده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/2sTLSS