امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

رییس اتاق ایران: حق تصمیم‌سازی در تامین اجتماعی از صاحبانش سلب شده است

 رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر قانونی بودن، مساله سه جانبه گرایی در مدیریت سازمان تامین اجتماعی گفت: صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی فعالان بخش خصوصی و کارگران هستند اما حق قانونی تصمیم سازی در این سازمان از آنان سلب شده است.

به گزارش فراسو، غلامحسین شافعی عصر پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خواست در زمینه احقاق حق بخش خصوصی و کارگران از مدیریت سازمان تامین اجتماعی پیگیری کنند.

وی ادامه داد: دوشنبه هفته جاری هیات واگذاری در سازمان خصوصی سازی جلسه ای برگزار و در آن، رد دیون دولت از چهار واحد بزرگ اقتصادی از جمله پالایشگاه شازند اراک را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرد که این امر، روال خطرناکی برای اقتصاد کشور است و سازمان تامین اجتماعی را گرفتارتر از گذشته می کند.

بدهی کلان دولت به سازمان تامین اجتماعی

رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد خصوصی است که در حال حاضر ۱۴.۵ میلیون نفر بیمه شده و سه میلیون و ۳۸۰ هزار مستمری بگیر دارد و در حق بیمه ای که فرد به این سازمان پرداخت می کند، سهم کارفرما ۲۳ درصد، سهم فرد هفت درصد و سهم دولت سه درصد است.

احمد اثنی عشری افزود: متاسفانه تاکنون بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پیش بینی می شود سالانه ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به این بدهی اضافه شود و این در حالی است که هیچ گونه برنامه ای از سوی دولت برای بازپرداخت این بدهی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد کاملا خصوصی است که وجوه آن توسط بیمه گذار تامین می شود، ولی بخش خصوصی کمترین نقش را در مدیریت این سازمان دارد، یعنی بخش خصوصی در شورای عالی سازمان تامین اجتماعی حداکثر سه نماینده دارد که آنها هم انتصابی هستند و مدیریت این شورا نیز با بخش خصوصی نیست.

رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: سازمان تامین اجتماعی به سرعت در حال سوق یافتن به سمت ورشکستگی است، هم اینک نسبت بیمه پردازان به مستمری بگیران حدود ۴.۵ نفر است و اگر این نسبت به مرز ۳.۶ برسد به معنای ورشکستگی است.

اثنی عشری افزود: نخستین خواسته ما این است که نقش صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی در مدیریت این سازمان تقویت شود چون الان سازمان تامین اجتماعی مترادف با کمیته امداد شده است و دولت مدام وظایف بیشتری را بر دوش این سازمان می گذارد.

وی ادامه داد: بدهی های هم از طریق شرکتهای ورشکسته و کارخانه ها دارد به سازمان تامین اجتماعی محول می شود که خود این هم معضلی برای سازمان شده است.

رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: در دنیا صندوق های بازنشستگی مستقل از بخش درمان هستند اما ایران جزء معدود کشورهایی است که پوشش بخش درمان آن هم به صندوق بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی محول شده است و هم اینک بخش درمان بیش از دو سوم کادر سازمان تامین اجتماعی را تشکیل می دهد و مدیریت این سازمان را دشوار کرده است.

اثنی عشری افزود: حق بیمه ای که افراد بابت درمان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کنند متعادل نیست در حالی که باید هزینه درمان بر اساس سرانه افراد و دریافتیهای آنها مختلف و متفاوت باشد.

اغلب صندوقهای بازنشستگی در کشور ورشکسته هستند

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: صندوق های بازنشستگی در کشور هم اینک نیز ورشکسته هستند و قرار است ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۱۴۰۱ کشور به این صندوق ها اختصاص یابد تا بتوانند به بازنشستگان حقوق پرداخت کنند.

محسن زنگنه افزود: اغلب صندوق های بازنشستگی در کشور ورشکسته هستند، علت اصلی آن هم این است که متاسفانه کرسی های شرکتهای شستا و زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی براساس شایستگی تقسیم نمی شود لذا صندوق نمی تواند سودآوری داشته باشد.

وی در خصوص رد دیون دولت از طریق واگذاری به سازمان تامین اجتماعی گفت: رییس سازمان خصوصی سازی در جلسه کمیسیون بودجه مجلس قول داد که این دیون به صورت سهام در عرضه اولیه بورس به فروش برسد.

این نماینده مجلس گفت: به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفتم که اگر می خواهی اقتصاد مقاومتی واقعی را عملیاتی کنید، مدیریتی دولت را از شرکت شستا حذف کنید تا زیر مجموعه هایش به سوددهی برسند.

بنابر این گزارش، نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری پیشنهادات دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی برای حل مشکلات سازمان تامین اجتماعی قول مساعدت داد./ایرنا

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/gL2zWq