امروز سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

روسیه: عدم گسترش ناتو به سمت شرق قطعاً موضوع مذاکرات امنیتی آتی است

وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات شنیده شده در آمریکا و اروپا درباره اینکه مسئله “گسترش ناتو قابل بررسی نیست”، تأکید کرد: عدم گسترش ناتو و ظهور تسلیحات تهاجمی نزدیک مرزهای روسیه، اصلی‌ترین موضوع مذاکرات آتی با آمریکا و ناتو خواهد بود.

به گزارش فراسو به نقل از خبرگزاری «تاس»، “ماریا زاخارووا” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اظهارات برخی مقامات آمریکایی و اروپایی درباره اینکه در مذاکرات مربوط به تضمین‌های امنیتی، موضوع عدم گسترش ناتو به سمت شرق بررسی نخواهد شد را تکذیب کرد.

زاخارووا توضیح داد: «در ایالات متحده و برخی کشورهای غربی اظهاراتی شنیده می‌شود، مبنی بر اینکه در جریان مذاکرات مربوط به پیشنهادات طرف روسی در خصوص تضمین‌های امنیتی که در آینده نزدیک انجام خواهد گرفت، موضوع عدم گسترش ناتو نمی‌تواند مطرح شود. در این رابطه ما بار دیگر تأکید می‌کنیم: مسئله عدم گسترش ناتو به سمت شرق و عدم استقرار سامانه‌های تسلیحات تهاجمی در مجاورت مرزهای روسیه، دقیقاً اصلی‌ترین موضوع در مذاکرات آتی ما با آمریکا و ناتو خواهد بود.»

وی تأکید کرد: «کسانی که هنوز مواضع اصولی روسیه در این رابطه با درک نکرده‌اند، باید بطور کامل در این خصوص روشن شوند. ما در بحث مربوط به تأمین امنیت کشورشان کاملاً جدی هستیم.»

پیش از این “جنیفر ساکی” سخنگوی کاخ سفید گفته بود که ایالات متحده حاضر نیست با برخی پیشنهادات مطرح شده از سوی روسیه درباره تضمین‌های امنیتی موافقت کند. به گفته وی، از جمله این موارد، درخواست مسکو درباره توقف گسترش ناتو است که مسلماً مورد موافقت واشنگتن قرار نخواهد گرفت.

این در حالی است که وزارت امور خارجه روسیه پیش‌نویس توافقنامه‌ای با آمریکا و ناتو درباره تضمین‌های امنیتی را منتشر کرد که بر اساس آن، ائتلاف ناتو باید متعهد شود که قصد پذیرش جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق در صفوف این سازمان را نداشته و از انجام هر گونه فعالیت نظامی در خاک اوکراین و دیگر کشورهای اروپای شرقی، منطقه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی خودداری کند.

در خبر دیگری گزارش شده که به گفته منابع دیپلماتیک آگاه در بروکسل، “ینس استولتنبرگ” دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تصمیم گرفته تا نشست شورای مشترک روسیه-ناتو در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی (۲۲ دی ماه) برگزار شود.

طبق این اطلاعات، مقامات ناتو در تماس با طرف روسی در این رابطه هستند. دفتر مطبوعاتی ناتو نیز اعلام کرده که ۱۲ و ۱۳ ژانویه قرار است نشست کمیته نظامی این سازمان در سطح روسای ستادهای کل نیروهای مسلح کشورهای عضو تشکیل شود.

دبیرکل ناتو هفته گذشته اعلام کرده بود که این سازمان به روسیه پیشنهاد می‌کند تا در اوایل سال ۲۰۲۲ نشست شورای مشترک روسیه-ناتو تشکیل شود تا روند اوضاع پیرامون اوکراین مورد بررسی قرار بگیرد. استولتنبرگ در عین حال تأکید کرده بود که ناتو هرگز با مسکو درباره حق اوکراین برای “انتخاب راه خود” و پیوستن به صفوف ناتو، سازش نخواهد کرد. به گفته وی، ناتو هم حق دارد از کشورهای عضو این سازمان دفاع کند.

بعد از آن “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای یادآور شد، اگر دبیرکل ناتو معتقد است که این سازمان حق دارد اصول و تعهدات زیربنایی امنیت اروپا را زیر پا بگذارند که از جمله آنها، لزوم امنیت برابر و غیرقابل تقسیم برای همه کشورهای این قاره است، واضح است که او دیگر قادر به اجرای مسئولیت خود نبوده و باید استعفا دهد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Y12NOy