امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

روسیه در ۲۰۲۱ خرید گاز از ترکمنستان را ۲ برابر کرده‌ است

سفیر روسیه در عشق‌آباد گفت کشورش در سال جاری میلادی حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد کرده که تقریباً دو برابر میزان واردشده در ۲۰۲۰ است.

به‌گزارش فراسو  به نقل از آسوشیتدپرس، سفیر روسیه در عشق‌آباد اعلام کرد کشورش خرید گاز طبیعی از ترکمنستان را در سال جاری میلادی و در بحبوحه افزایش تقاضای جهانی ۲ برابر کرده‌است.

الکساندر بلاخین گفت روسیه در سال جاری میلادی حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد کرده که تقریباً دو برابر میزان واردشده در ۲۰۲۰ است.

این مقدار گاز وارد شده در سال جاری میلادی برابر با دوره قبل از ۲۰۱۶ بود. روسیه در آن سال واردات گاز از این کشور آسیای مرکزی را در بحبوحه اختلاف بر سر قیمت و سقوط قیمت جهانی گاز متوقف کرده بود.

مسکو خرید گاز از ترکمنستان را در ۲۰۱۹ با امضای یک قرارداد ۵ ساله از سر گرفت. طبق این قرارداد، روسیه سالانه ۵٫۵ میلیارد مترمکعب گاز از این کشور وارد می‌کند.

ترکمنستان به‌شدت وابسته به صادرات ذخایر گاز طبیعی خود است و اقدام روسیه در ۲۰۱۶ برای توقف واردات گاز از این کشور، ضربه شدیدی به اقتصاد ترکمنستان زد.

چین جای روسیه را به‌عنوان برترین مقصد صادرات گاز ترکمنستان گرفته‌است. رئیس‌جمهور ترکمنستان اعلام کرد کشورش سالانه ۴۰ میلیارد مترمکعب گاز به چین صادر می‌کند.

چین در سال جاری میلادی کار خود را برای راه‌اندازی چاه‌های جدید در میادین گازی بزرگ ترکمنستان در ازای عرضه گاز در آینده آغاز کرده‌است. ترکمنستان طی قراردادی با شرکت ملی نفت چین (CNPC) هزینه خدمات این کشور را با عرضه سالانه ۱۷ میلیارد مترمکعب گاز طی مدت ۳ سال پرداخت خواهد کرد.

ترکمنستان همچنین در حال ساخت خط لوله‌ای است که گاز را به افغانستان، پاکستان و هند می‌رساند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/2SZwMp