امروز چهارشنبه، ۲ خرداد ۱۴۰۳

رشد اقتصادی هشت‌درصدی چگونه محقق خواهد شد؟

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رشد اقتصادی هشت ‌درصدی هدف گذاری شده است. برای تحقق رشد هشت درصدی طرح های ملی و استانی دیده شده، اساس این طرح ها هم سند آمایش سرزمین است.

به گزارش فراسو، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: برای تحقق طرح‌های استانی صندوق پیشرفت و عدالت در بودجه دیده شده و از محل منابع دولت ۱۷۵ هزار میلیارد تومان به این صندوق تزریق خواهد کرد. البته علاوه بر این، منابعی از فروش دارایی‌ها هر استان و بخشی از درآمدهای مالیاتی استان و دیگر درآمدها به این صندوق‌ها اضافه خواهد شد. به عبارت دیگر هر استانی در فروش اموال و کسب مالیات توفیق بیشتری داشته باشد این منابع در همان استان در جهت تحقق طرح‌های رشد اقتصادی صرف می‌شود.

منابع صندوق هم به شیوه اهرمی به کار گرفته می‌شود؛ یعنی دولت قرار نیست طرح جدیدی آغاز کند؛ بلکه منابع صندوق در بانک‌های کارگزار صندوق سپرده گذاری می‌شود و تا سه برابر میزان سپرده تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت.

به این ترتیب منابع بخش خصوصی در راستای تحقق رشد اقتصادی البته مبتنی بر سند آمایش و ظرفیت‌های استانی به کار گرفته می‌شود. البته در کنار طرح‌های استانی طرح‌های ملی و طرح عمرانی که بودجه آن رشد ۴۳ درصدی دارد هم در تحقق هدف رشد هشت درصدی نقش بسزایی ایفا خواهند کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/NAiPN5