امروز جمعه، ۴ اسفند ۱۴۰۲

افزایش ۵۹ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۷ هزار و ۲۷۴ هزار میلیارد ریال (۱۷٫۲۷۴٫۳ هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶ هزار و ۴۲۶ هزار میلیارد ریال (۶٫۴۲۶٫۶ هزار میلیارد ریال) معادل ۵۹٫۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش فراسو به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، جدول (۱) که از سامانه سمات بر اساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و بر گرفته از طبقه بندی ISIC می باشد، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۱۱ هزار و ۴۸۱ هزار میلیارد ریال (۱۱٫۴۸۱٫۴ هزار میلیارد ریال) معادل ۶۶٫۵ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هشت ماهه ابتدای سال جاری معادل ۴ هزار و ۶۹ هزار میلیارد ریال( ۴٫۰۶۹٫۳ هزار میلیارد ریال) بوده است که حاکی از تخصیص ۳۵٫۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش  تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۱٫۴۸۱٫۴هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۵ هزار و ۱۵۷ هزار میلیارد ریال (۵٫۱۵۷٫۴ هزارمیلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۸٫۹ درصد آن (مبلغ ۴٫۰۶۹٫۳ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

 

1

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/ocWi67