امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

افزایش سهم سوابق تحصیلی از روندهای حل معضل کنکور است

سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با افزایش سهم سوابق تحصیلی محصل مجبور است که جدیت بیشتری در درس خواندن به خرج دهد.

به گزارش فراسو، منصور کبکانیان، در مورد ایرادات وارده از سوی برخی به مصوبه کنکوری این شورا از جمله افزایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور گفت: ما نمی‌گوییم با این مصوبه همه مشکلات حل می‌شود، اما این مصوبه می‌تواند از روند‌های حل معضلات کنکور و نظام آموزشی باشد.

وی ادامه داد: با افزایش سهم سوابق تحصیلی محصل مجبور است که جدیت بیشتری در درس خواندن به خرج دهد.

کبکانیان در پاسخ به این سوال که با توجه به کیفیت آموزش در مدارس غیر دولتی وهمچنین دست بالای آن‌ها در کنکور با افزایش سهم سوابق تحصیلی باز هم شاهد خواهیم بود که رشته و دانشگاه‌های با تراز بالا نصیب این افراد شود؟، گفت: منکر سطح کیفیت پایین برخی از مدارس دولتی نیستم، اما معتقدیم برای این کار باید نظارت‌ها را افزایش داد و گزارش‌های دوره‌ای از این وزارتخانه درباب افزایش کیفیت آموزش این مدارس طلب کرد.گ

سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از تاکیدات با اجرایی شدن این مصوبات برگزاری امتحانات نهایی در شرایط عادلانه و طراحی سؤالات از متن کتاب درسی است که دیگر آموزشگاه‌های کنکور با هزینه‌های سرسام آوری که به خانواده‌ها تحمیل می‌کردند نتوانند دانش آموزان را به سمت مطالبی فرای کتب درسی سوق دهند.

وی درتوضیح این مطلب گفت: این امر سبب می‌شود که هر دانش آموزی با هر بنیه مالی بتواند بدون شرکت در کلاس‌های فوق برنامه و کنکوری در کنکور موفقیت کسب کند.

کبکانیان با تاکید بر اینکه این امر برای رسیدن به عدالت آموزشی راه را هموار خواهد کرد، گفت: ما نمی‌گوییم که تمامی مشکلات را حل میکنیم، اما بدین وسیله برگزاری کنکور را به عدالت نزدیک‌تر می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که تا پیش از این کنکور برای دانش آموزان داشت، خانواده‌ها نیز اصرار داشتند که فرزندانشان به جای حضور در مدرسه ساعات بیشتری را در کلاس‌های آموزشی کنکور بگذرانند تا بتوانند برای ورود به دانشگاه موفق شوند، اما افزایش سهم سوابق تحصیلی سبب افزایش جایگاه آموزش‌های مدرسه می‌شود.

کبکانیان در پایان گفت:اعتقاد داریم که مسیری درستی فراهم شده است، اما آموزش و پرورش از جمله سازمان‌های مهمی است که با ارائه گزارشات خود در موضوعاتی، چون کیفیت آموزش در کلیه مدارس و تلاش برای ارتقای آن می‌تواند برای رسیدن به این مهم به ما کمک کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Z96Wk3