امروز سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

اسلامی: قصد انجام غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نداریم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که ایران قصد ندارد غنی سازی بالاتر از ۶۰ درصد انجام دهد.

به گزارش فراسو، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که اگر طرف های برجام در احیای برجام شکست بخورند و تحریم های آمریکا علیه تهران لغو نشود، آیا ایران غنی سازی اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد انجام خواهد داد؟ تاکید کرد: خیر.

وی تصریح کرد: هدف برنامه هسته‌ای ایران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز مصرف کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است.

اسلامی در ادامه اظهار داشت: تمامی فعالیت های هسته ای ما مطابق با توافقات، اساسنامه و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

دور هفتم مذاکرات ایران و ١+۴ در وین به منظور احیای برجام و رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران روز جمعه ١٧ دسامبر (٢۶ آذرماه) پس از چندین روز رایزنی بی وقفه و دشوار به پایان رسید. طرف های مذاکره کننده توانستند در این دور از رایزنی ها به دو پیش نویس درخصوص احیای برجام دست یابند که شامل پیشنهاداتی است که منافع ایران را دربر می‌گیرد.

علی باقری رییس هیات مذاکره‌کننده ایران پس از پایان این دور از رایزنی ها در وین اظهار داشت: در هفته گذشته و طی مذاکرات در موضوع لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای به دو سند دست پیدا کردیم که این دو سند جدید بر اساس مواضع ایران و مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین آغاز می‌شود.

انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات وین قرار است روز دوشنبه (ششم دیماه) برگزار شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/JTKZ5S