امروز پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

آیا افزایش قیمت کالاها در سال ۲۰۲۲ ادامه دار خواهد شد؟

روند احیای اقتصاد جهانی و اختلالات زنجیره تامین، کالاها را در رتبه بهترین عملکرد در میان بازارهای دارایی در سال ۲۰۲۱ قرار داد اما آیا روند افزایشی آنها در سال نوی میلادی ادامه پیدا می کند؟

به گزارش فراسو، همچنان که اقتصاد جهانی روند رو به بهبود را دنبال کرد، سیاستهای پولی تسهیلی، آب و هوای نامساعد و اختلالات زنجیره تامین، قیمت کالاها را تقویت کرد و آنها بهترین عملکرد در میان بازارهای مختلف در سال ۲۰۲۱ را از آن خود کردند. شاخص کالای اس اند پی گلدمن ساکس از ابتدای سال تا ۲۲ دسامبر ۳۶ درصد رشد کرد در حالی که رشد شاخص اس اند پی ۵۰۰ در همین مدت ۲۷ درصد بود.

تحلیلگران می گویند یک سال قوی دیگر در پیش است هر چند که ریسکهای نزولی به قوت خود باقی مانده اند. این ریسکها شامل عوامل نامعلومی همچون نحوه مدیریت کووید از سوی دولتها و احتمال وضع محدودیتهای سخت گیرانه یا قرنطینه برای مقابله با پاندمی هستند. عامل مهم تاثیرگذار دیگر بر کالاها در سال ۲۰۲۲ سیاستهای دولت چین در مهار ویروس کرونا، تامین کالاها و مدیران بحران ملکی پس از سقوط غول املاک مقروض اورگرند خواهد بود.

بحران ملکی در ماههای اخیر روی بخش فولاد چین تاثیر منفی گذاشته است و قیمت سنگ آهن از رکورد بالایی که در ماه مه سال ۲۰۲۱ بر جای گذاشت، نزول کرده است. با این حال چین ماه جاری حمایت خود را از بخش ملکی اعلام کرد و این پیش بینی که تولید فولاد چین در دسامبر افزایش پیدا می کند، باعث شد قیمت سنگ آهن از پایینترین رکورد ۱۸ ماهه که شش هفته پیش رقم زده بود، ۵۰ درصد بهبود پیدا کند.

ونیو یائو، استراتژیست ارشد کالا در گروه بانکی و مالی ING اوایل دسامبر اظهار کرد: در پایان سال ۲۰۲۱ تدابیری که بخش مسکن را هدف گرفتند به همراه تسهیل اعتبار باعث خوش بینی نسبت به حمایتی شدن سیاست چین شد. ئی پیش بینی کرد چین همچنان نقش کلیدی در بازار جهانی سنگ آهن ایفا می کند. به طور میانگین انتظار می رود قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰ دلار در هر تن نزول کند و ریسکهای صعودی احتمالی، مختل شدن عرضه در نتیجه شیوع اُمیکرون خواهد بود.

به گفته تحلیلگران ING، قیمت فلزات کلیدی برای توسعه انرژی سبز شامل آلومینیوم، مس، نیکل، لیتیوم و کبالت ممکن است با بهبود عرضه در سال ۲۰۲۲ پایینتر رود اما احتمالا در سطح بالاتری نسبت به میانگین بلندمدت می مانند. سیاستهای پولی انقباضی و دلار قویتر به همراه بهبود در روند عرضه اکثر فلزات، موانعی برای افزایش قیمت ایجاد می کند. با این حال آلومینیوم با کمبود ساختاری روبرو بوده و ممکن است دچار کمبود عرضه شده و قیمتهای بالاتری در سال ۲۰۲۲ پیدا کند.

وارن پاترسون، مدیر استراتژی کالاها در ING گفت: موجودی فلزات متعدد اندک است و همزمان دورنمای تقاضا در میان مدت به دلیل سرمایه گذاریهای رو به رشد در پروژه های سبز که به فلزات زیادی نیاز دارند، سازنده است.

جولیان کِتل، نایب رییس ارشد شرکت وود مک کنزی ماه گذشته در گزارشی نوشته بود: در میان مدت تا بلندمدت، گذار به سوی انرژی پاک، وقوع ابرچرخه فلزات را تقریبا غیرقابل اجتناب می کند.

در بازارهای کالاهای انرژی، تحولات کووید و سیاستهای چین به همراه سیاستهای مدیریت عرضه اوپک پلاس همچنان عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمتها در سال ۲۰۲۲ خواهند بود.

قیمت گاز طبیعی و LNG حتی پس از فصل زمستان در نیمکره شمالی در سطوح بالایی می ماند. بحران انرژی فعلی در اروپا و زمستان سردتر می تواند ذخایر گاز طبیعی را در بهار به سطح تاریخی اندکی برساند و قیمتها را در سراسر سال ۲۰۲۲ بالاتر نگه دارد.

قیمت نفت در صورت مازاد عرضه ممکن است در سال ۲۰۲۲ به قیمت پایینتری نزول کند. گستردگی محدودیتهای کرونایی جدیدی که تحت تاثیر شیوع واریانت اُمیکرون اعمال می شوند و سیاستهای عرضه اوپک پلاس در محدود بودن یا نبودن عرضه بازار نفت در سال آینده تعیین کننده خواهد بود. سیاستهای ذخیره سازی نفت در چین هم نقش مهمی در بازار نفت ایفا می کند به خصوص اگر بزرگترین واردکننده نفت جهان روند ذخیره سازی در مخازن تجاری و استراتژیک خود را در مقایسه با ذخیره سازی در سالهای اخیر آهسته کند.

چین در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ ممکن است واردات نفت را کاهش دهد. به گفته گروههای مشاوره صنعت نفت، ترکیبی از سیاستهای چین برای مقابله با آلودگی هوا برای بازیهای المپیک زمستانی، مقابله با شیوه های غیرقانونی پالایشگاههای خصوصی و سیاست کووید صفر با قرنطینه های متناوب، روند واردات نفت این کشور در ابتدای سال میلادی آینده را آهسته خواهند کرد.

در نهایت، قیمت زغال سنگ احتمالا از تقاضای کم سابقه ای که در سطح جهانی به خصوص در چین و هند با وجود وعده های کشورها برای کاهش آلایندگی وجود داشته است، پشتیبانی خواهد شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی در گزارش سالانه زغال سنگ ۲۰۲۱ نوشت: بهبود اقتصادی از پاندم، ی تولید نیروی زغال سوز را امسال به رکورد بالای جدیدی رساند و تقاضای جهانی برای زغال سنگ احتمالا سال آینده به رکورد بالای جدیدی صعود می کند و تلاشها برای صفر کردن آلایندگی کربن را تضعیف خواهد کرد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/SC4nzF