امروز سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

آمریکا در حال ساخت امپراطوری جدید با نیرو‌های ناتوست

رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی پس از انتقاد پوتین از مواضع آمریکا اعلام کرد: واشنگتن به دنبال امپراطوری جدید خود با گسترش ناتوست.

به گزارش فراسو به نقل از دیلی میل، میخائیل گورباچف، رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی روز گذشته پس از سخنرانی پایان سال ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و انتقاد وی از رویکرد آمریکا در قبال اوکراین گفت: آمریکا این روز‌ها به دنبال شکل دادن امپراطوری جدیدی با کمک نیرو‌های ناتو در منطقه است.

گورباچف تاکید کرد: آمریکا پس از فروپاشی شوروی متکبر و مغرور شد که همین امر موجب شده این کشور به دنبال گسترش ائتلاف نظامی خود با ناتو باشد.

گورباچف در مصاحبه با خبرگزاری دولتی روسیه افزود: در چنین شرایطی چگونه می‌توان بر روی روابط خود با آمریکا و کشور‌های غربی حساب کرد؟!

وی ادامه داد: آمریکا و غرب پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ بسیار مغرور و متکبر شده اند. آمریکا و متحدانش که خود را در سال‌های ۱۹۹۱ برنده ماجرا تصور می‌کردند تلاش کردند امپراطوری جدیدی را با نیرو‌های ناتو شکل دهند. آنها به دنبال گسترش ناتو به مرزهای روسیه هستند.

با این حال وی در ادامه سخنانش از مذاکرات امنیتی آتی میان مسکو و واشنگتن استقبال و اظهار امیدواری کرد نتیجه مطلوبی از این مذاکرات حاصل شود.

مسکو می‌گوید ناتو در حال گسترش ائتلاف ناتو به کشورهای شرق اروپا و هم مرز با روسیه است که تهدیدی امنیتی برای این کشور محسوب می‌شود. پوتین هفته گذشته در بسته‌ای امنیتی پیشنهاد‌هایی را برای اطمینان خاطر روسیه از اوضاع امنیتی مرز‌های آمریکا ارائه و اعلام کرد: در صورت برآورده نشدن این پیشنهادها، مسکو ممکن است برای مقابله با پیشروی‌های نیرو‌های ناتو در مرز‌های کشورش مجبور به اقدام فوری باشد.

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند برخی پیشنهاد‌های مسکو غیرقابل قبول است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/KLs7Em