امروز پنج شنبه، ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

واکسن ایرانی جهت سفر اتباع کشورمان مورد پذیرش مجارستان قرار گرفت

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد:‌ واکسن ایرانی، مورد پذیرش مجارستان برای صدور ویزا جهت سفر اتباع ایرانی قرار گرفت.

به گزارش فراسو، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جریان نشست مطبوعاتی مشترک با پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان که برای دیدار و رایزنی با مقامات ایران به تهران سفر کرده اند، گفت: در جریان سفر وزیر خارجه مجارستان به تهران ۵ سند همکاری بین دو کشور در زمینه های فرهنگی، آموزشی و … به امضاء می‌رسد.

وی با اشاره به امضای ۳ یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور در حاشیه دیدار وزیران امور خارجه ایران و مجارستان، گفت: یک اتفاق مهم که امروز رقم خورد این بود که به پاس قدردانی از زحمات دانشمندان ایرانی که موفق به تولید انبوه واکسن ایرانی با استانداردهای بالا شده اند سندی بین دو کشور به امضاء رسید که بر اساس آن واکسن‌های ایرانی با صدور گواهی از مبدا ایران مورد پذیرش کشور مجارستان قرار می‌گیرند و در جریان صدور ویزا برای اتباع ایرانی جهت سفر به این کشور مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

وی افزود:‌ در حال رایزنی با کشورهای دیگر نیز هستیم که واکسن های ایرانی که از استاندارد بالایی برخوردار هستند در دیگر کشورها نیز مورد پذیرش قرار بگیرند و پایه ای برای سفر اتباع ایرانی به دیگر کشورها در هنگام صدور ویزا قرار بگیرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد:‌ سند امضاء شده بین ایران و مجارستان در مورد صدور گواهی واکسیناسیون بین دو کشور و پذیرش واکسن ایرانی از سوی مجارستان از فردا به اجرا گذاشته می‌شود و در همین چارچوب واکسن ایرانی در هنگام صدور ویزا مورد پذیرش مجارستان قرار می‌گیرد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان همچنین با بیان این که در جریان رایزنی‌های امروز بین وزرای خارجه دو کشور موضع افغانستان و کمک به مهاجران و جاماندگان افغانستانی نیز مورد توجه قرار گرفت، گفت: وزیر خارجه مجارستان در جریان سفر به تهران، محموله ای از واکسن اهدایی برای واکسیناسیون مهاجران افغانی در تهران به همراه خود آورده است. در حال حاضر حدود ۴ میلیون افغانستانی در ایران به سر می‌برند و با واکسن اهدایی دولت مجارستان بخشی از اتباع افغانستانی مقیم ایران واکسینه خواهند شد.

وی با تشکر از نگاه انسان دوستانه مجارستان به آوارگان و جاماندگان افغانستانی حاضر در ایران که بخشی از آنها نیز در پی تحولات اخیر در این کشور وارد ایران شده اند افزود: در جریان رایزنی‌های امروز توافق کردیم همکاری‌های دو کشور در حوزه های مختلف را گسترش دهیم و اسناد امضاء شده بخشی از تلاش ها و اهداف دو کشور برای گسترش روابط است.

وزیر خارجه کشورمان همچنین اظهار کرد: امروز نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و مجارستان در تهران برگزار می‌شود که ریاست این کمیسیون از طرف مجارستانی‌ها بر عهده وزیر خارجه و تجارت مجارستان است و ریاست هیات ایران بر عهده وزیر اقتصاد و دارایی است.

وی همچنین گفت: ضمن ادای احترام به تلاش‌های دانشمندان ایرانی که اقدام به تولید واکسن با استانداردهای بالا کرده اند باید بگویم در آینده نزدیک نیز صادرات واکسن ایرانی به دیگر کشورها آغاز می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/o7f85t