امروز دوشنبه، ۷ اسفند ۱۴۰۲

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها افزایش یافت

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در مردادماه امسال بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۲ درصد بوده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳.۵ و یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش فراسو، گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۱۴۴۵۴.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۴۴۵۴.۲ هزار میلیارد ریال (۴۶.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۶۶۴۴.۲ هزار میلیارد ریال (۱۷.۱ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیش‌ترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۲۴۹۸۹.۸ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۱۲.۳ هزار میلیارد ریال است. مانده کل تسهیلات بالغ بر ۳۳۲۴۳.۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۱۱۴۴۱.۷ هزار میلیارد ریال (۵۲.۵ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۵۳۲۰.۸ هزار میلیارد ریال (۱۹.۱ درصد) افزایش داشته است. بیش‌ترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۲۱۶۱۷.۷ هزار میلیارد ریال و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۱۰۶.۷ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است که نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۲ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳.۵ و یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۶ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷.۱ درصد است.

بانک مرکزی تاکید کرده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/7WQXCr