امروز جمعه، ۴ اسفند ۱۴۰۲

ناپایداری جوی هوای پایتخت را سالم کرد

با اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در طول امروز (۲۷ آذرماه) در پی وزش باد موثر و ناپایداری جوی در بیشتر مناطق کیفیت هوا در محدوده قابل قبول قرار خواهد گرفت.

به گزارش فراسو، پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح روز شنبه (۲۷ آذر ماه) با وجود آغاز تردد خودرو‌ها در نخستین روز هفته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل قبول قرار خواهد گرفت که ناشی از ناپایداری جوی و وزش باد مؤثر است. با رشد ناپایداری جوی و احتمال بارش باران در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل خواهد شد.

با تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت شنبه (۲۷ آذرماه) بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود، هرچند با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که به‌تبع آن کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

صبح روز یکشنبه (۲۸ آذر ماه) افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت آلاینده‌ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در پاره‌ای از مناطق پرتردد خواهد شد. افزایش تندی باد در طول روز از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین با افزایش تندی باد تا ساعات پایانی یکشنبه (۲۸ آذرماه) از میزان غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد که برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۹ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۱ و کیفیت هوا در محدوده قابل قبول است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/j6fewl