امروز سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

موافقت مجمع فوق العاده با افزایش ۱۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریالی سرمایه پست بانک ایران

با تصویب مجمع عمومی فوق العاده پست بانک ایران مبنی بر  افزایش ۱۳ هزار و ۱۵۷میلیارد ریالی سرمایه این بانک از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی‌های زمین و ساختمان، سرمایه پست بانک ایران به بیش از  ۱۶ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

به گزارش فراسو به نقل از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، مجمع عمومی فوق‌العاده پست بانک ایران با حضور مدیر عامل، اعضای هیات مدیره‏، نمایندگان سهام عدالت، دولت، سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی و تعدادی از سهامداران عمده به صورت حضوری و بقیه به صورت آنلاین برگزار شد، افزایش سرمایه بانک از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی‌های زمین و ساختمان مورد تصویب قرار گرفت.

دکتر بهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران در این جلسه با اشاره به تغییرات سرمایه بانک در سال‌های گذشته، گفت: با تصویب موضوع افزایش سرمایه بانک در جلسه مجمع عمومی فوق العاده امروز، زنجیره‌های تکمیل خدمات مالی و نهادهای مالی مرتبط با افزایش سرمایه فراهم می شود.

مدیر عامل پست بانک ایران افزود: با افزایش سرمایه ، بانک از نظر مبلغ سرمایه در بازار پول از ۹ بانک کشور جلوتر قرار گرفت ؛ یعنی ارتقاء ۹ پله ای در بازار پول برای بانک ایجاد شد که یک اندازه ویژه برای بانک ایجاد می کند تا بتواند از این ظرفیت برای توسعه فعالیتهای خود استفاده نماید.

دکتر شیری اظهار داشت: در آخرین تغییرات در سرمایه پست بانک ایران در سال ۹۳، بانک توانست از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت مشهود ، ۴۷۶ درصد سرمایه خود را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه زیان انباشته بانک در سال ۹۴، بیش از سه هزار میلیارد ریال بوده است و در شش ماهه اول سال جاری به ۵۱۶ میلیارد ریال سود تبدیل نماید ، تصریح کرد: اقدامات برای افزایش سرمایه پست بانک ایران از تیرماه سال گذشته آغاز شد ولی سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت خود را منوط به تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ اعلام کرد.

دکتر شیری افزود: به همین منظور، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بانک و تصویب صورت‌های مالی در مردادماه سال جاری، گزارش افزایش سرمایه به سازمان حسابرسی ارسال شد و پس دریافت گزارش بازرس قانونی و مجوز سازمان خصوصی‌سازی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با افزایش سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار، دوم آذرماه موافقت خود را با افزایش سرمایه بانک ، اعلام کرد.

مدیرعامل بانک جمع مازاد دارایی‌های زمین و ساختمان قابل انتقال به حساب سرمایه پست بانک ایران را بیش از ۱۳ هزار و ۵۸۷ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این رقم پس از کسر ۴۳۰ میلیارد ریال به عنوان مالیات ، ۱۳ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال به حساب سرمایه بانک افزوده می شود.

شیری با بیان اینکه پیش بینی ما این است که بهبود نسبت کفایت سرمایه حاصل از افزایش سرمایه تا پایان سال جاری ۴٫۳۵ درصد بشود و بتوانیم به نسبت مطلوبی که مد نظر سازمان های نظارتی است برسیم، تصریح کرد: پس از افزایش سرمایه، سقف تسهیلات اعطایی و تعهدات خرد و حداقل تسهیلات و تعهدات کلان به ترتیب به ارقام ۸۲۶ و یک هزار و ۵۷۲ میلیارد ریال افزایش می یابد که مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات و تعهدات خرد و پنج درصد سرمایه ثبتی و اندوخته‌های بانک و مجموع خالص تسهیلات و تعهدات کلان اعطایی به هر ذینفع واحد معادل ۱۰ درصد سرمایه پایه بانک تعیین شده است.

بالاترین مقام اجرایی بانک با اشاره به اینکه بر طبق پیش بینی‌های انجام شده، با افزایش سرمایه ، نسبت دارایی های ثابت به حقوق صاحبان سهام تا ۱۰۷درصد بالا می رود، اظهار کرد: رقم مطلوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه ۷۵ درصد تعیین شده است و پست بانک ایران با افزایش سرمایه از این نسبت پیشی می‌گیرد.

وی در پایان افزود: سرمایه فعلی بانک ۳ هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال است که با افزایش ۱۳ هزار و ۱۵۷میلیارد ریالی سرمایه بانک، از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی‌های زمین و ساختمان، سرمایه بانک به ۱۶ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال افزایش می یابد.

پس از پایان گزارش مدیرعامل بانک و حسابرس و بازرس قانونی، افزایش سرمایه پست بانک ایران مورد موافقت اعضاء و سهامداران قرار گرفت .

شایان ذکر است : در پایان جلسه ، تعدادی از سهامداران بانک پرسش های خود را مطرح کردند که از سوی مدیر عامل پست بانک ایران و اعضای هیات رئیسه مجمع پاسخ های لازم ارائه شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/5BmL1w