امروز پنج شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

مدل اقتصادی اردوغان شکست خورده است؟

انجمن تجاری ترکیه از دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه خواست تا سیاست‌های اقتصادی فعلی خود را کنار بگذارد و آشفتگی اخیر بازار را دلیلی بر شکست این مدل آزمایشی ذکر کرد.

به گزارش فراسو به نقل از بلومبرگ، انجمن صنعت و تجارت ترکیه (توسیاد) در بیانیه ای اعلام کرد: مجموعه‌ای از کاهش نرخ‌ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه لیر را تضعیف و تقاضای قوی برای ارز جامد را تحریک و کل اقتصاد را بی‌ثبات کرده است.

توسیاد در بیانیه‌ای گفت: «نیاز به بازگشت به قوانین‌ عمومی پذیرفته شده علم اقتصاد بدیهی است.»

لیر در سال جاری بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است و این پس از ارائه مدل اقتصادی اردوغان متکی بر هزینه‌های استقراض کمتر و ارز ارزان‌تر بود و این روند نزولی افزایش یافت.

از نظر رئیس‌جمهور این کشور، ترکیه می‌تواند با کنارگذاشتن سیاست‌های قدیمی که نرخ‌ بهره بالاتر و جریان‌های ورودی قوی را در اولویت قرار می‌دادند، خود را از اتکا به جریان سرمایه خارجی رها و با نرخ‌های بهره پایین‌تر رشد قیمت مصرف‌کننده را مهار کند که دقیقا برعکس دیدگاه اجماعی بین بانک‌های مرکزی جهان است.

با توجه به داده‌های مربوط به سال ۲۰۱۰، با سقوط ارزش ارز به پایین‌ترین سطح رکورد روزانه، بازده بدهی ۱۰ ساله ترکیه روز جمعه به رکورد گذشته رسید.

قیمت‌های مصرف‌کننده به‌قدری سریع در حال افزایش است که کارمندان سوپرمارکت‌ها به سختی می‌توانند برچسب‌ها را تغییر دهند و ترک‌های طبقه کارگر و بازنشستگان برای دریافت نان یارانه‌ای صف‌های طولانی در مقابل غرفه‌های شهرداری تشکیل می‌دهند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/Zffkc0