امروز سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

قالیباف: اقتصاد به گل نشسته نتیجه دولتی‌سازی است

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ساختار اداری و مدیریت دولتی و روزمرگی در کشور گفت: اگر امروز اقتصاد ما به گل نشسته و دچار بحران شده، علت‌آن این است که پیش از تحریم، دچار مشکل دولتی‌سازی شده‌ایم.

به گزارش فراسو، «محمدباقر قالیباف» روز شنبه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: مرکز پژوهش‌ها یکی از مهمترین مراکز تصمیم سازی در نظام جمهوری اسلامی است که به عنوان کارفرمای پیشرو، نه یک کارگزار پیرو می‌تواند در حکمرانی تاثیرگذار باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پژوهش در توسعه علمی تولید علم، مرجعیت علمی و همچنین سایر حوزه‌ها می‌تواند نقش آفرین باشد، تاکید کرد: نقش این مرکز برای حل مسئله کشور ضروری است و  باید پژوهش‌ها را در حل مسئله به کار گیریم. چرا که اگر به بودجه‌های سنواتی از دهه ۵۰ تا امروز نگاه کنیم درمی‌یابیم که این برنامه‌ها شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همیشه به طی یک مسیر عادت کرده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه کشور در اجرا و تصمیم گیری دچار مسئله است و در هیچکدام از این بودجه‌ها به یک نقطه موفق نرسیده، بیان کرد: امروز این سوال مطرح است آیا باید این مسیر را ادامه داده وآیا نباید مسیر را تغییر داد؟ مشخص است که ما در حوزه حل مسئله و تشخیص مسئله دچار چالش‌هایی هستیم و تصور می‌کنم مرکز پژوهش ها باید به این موضوع ورود کند.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه در شرایط بدون تحریم، اقتصاد نفتی هیچ مشکلی از مسائل امروز کشور را حل نمی‌کند،‌ عنوان کرد: درآمدهای نفتی پاسخگوی نیازهای ما نیست و معلوم است که مسیر بودجه مبتنی بر نفت مسیر درستی برای ما نیست و مسیر صحیح مسیر مبتنی بر علم، فناوری و دانش بنیان است.

قالیباف خاطرنشان کرد: به واسطه موضوع موالید برای ۲۰ سال آینده نگرانی‌هایی وجود دارد. امروز در اوج ظرفیت منابع انسانی و در جوان ترین شرایط و باسوادترین شرایط هستیم، اما از همین لحظه نیز استفاده نمی‌کنیم و در غم شرایط جمعیتی ۲۰ سال آینده هستیم. البته این نگرانی درباره جمعیت به جاست اما آیا نباید از شرایط و فرصت های امروز استفاده کنیم؟

وی افزود: ما همین امروز نیز باید از ظرفیت بزرگ جوانان خلاقی که می‌توانند برای ما تولید ثروت کنند، استفاده کنیم و به جای حل مشکل فروش نفت، برای استفاده از ظرفیت منابع انسانی که اساسی‌ترین ظرفیت تولید ثروت است،  وقت صرف نمی‌کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید سرنوشت تک تک مردم، ایران و  انقلاب را مدنظر قرار دهیم و  همه وجود خود را در این راه صرف کنیم تا این سرنوشت را ختم به خیر  شود.

وی ادامه داد: زمانی که در شهرداری بودم خیلی‌ها به ما انتقاد می کردند که چرا برای پروژه های عمرانی زمان بندی مشخص می‌کنید و این کار موجب فشار و ایجاد مسوولیت بر روی مدیریت شهری می‌شود و مگر در گذشته که چنین روالی نبود، کسی به شما انتقاد می‌کرد؟ اما من معتقد بودم نباید به این حرف‌ها گوش کرد و اگر ما خدمتگذار مردم هستیم و به ایران اسلامی افتخار کنیم، نباید نگران صحبت های دیگران باشیم.

رییس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: مجلس و مرکز پژوهش‌ها نقطه تحولی هستند که باید مسائل را حل کنند و در ریل اصلی خود قرار دهند و البته مجلس و مرکز پژوهش‌ها نقش بی نظیر و ظرفیت بالایی دارند، اما متاسفانه به روزمرگی افتاده‌ایم.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس قوه عاقله است، گفت: این  ظرفیت بزرگی برای مجلس و کشور است که باید از آن استفاده کرد تا این روزمرگی ها پایان یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در مجلس اصالت با نماینده است، اظهار داشت: اهمیت مرکز پژوهش‌ها به دلیل ساختن یک فهم مشترک از اهداف و سیاستگذاری ها است

قالیباف اضافه کرد: نقش این مرکز برای یک حکمرانی درست و فهم از یک حکمرانی توسعه یافته بی نظیر است و ما تا به یک فهم مشترک در اهداف سیاستگذاری و حکمرانی و اولویت‌های امروز کشور نرسیم، نمی‌توانیم گام محکمی در اداره کشور برداریم.

وی با بیان اینکه اولویت اصلی کشور سه موضوع آب، جمعیت به معنی موالید و اختلاف طبقاتی و مهاجرت و اقتصاد است، اضافه کرد: موضوع اقتصاد، موضوع کوتاه مدت و میان مدت ما است و مسئله آب و جمعیت موضوع تمدنی و درازمدت است و برای رسیدن به آن باید برنامه‌ریزی طولانی تری داشته باشیم که نقش مرکز پژوهش‌ها در این زمینه برای رسیدن به فهم مشترک در سیاستگذاری بسیار مهم است.

قالیباف با بیان اینکه یکی از مشکلات امروز ما تدوین قوانینی است که قابلیت اجرا ندارد، گفت: اگر قانونی بنویسیم که امکان اجرای آن نباشد، اولین قانون شکن خود ما هستیم و اگر چنین کاری رخ دهد، بدتر از آن قانونی است که امکان اجرا دارد و سایر قوا آن را اجرا نمی کنند. لذا کمک به تنظیم قوانینی که قابلیت اجرا دارد، با مرکز پژوهش‌ها است و من بستر این کار را برای پژوهشگران و متخصصان مرکز پژوهش ها فراهم کرده‌ام و باید از این فرصت استفاده کرد تا این مرکز بروز و ظهور پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۴ رویکرد تحولی شفاف سازی، مردمی سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی در مجلس، اظهار کرد: معتقدم در حکمرانی ما که هیات رییسه مجلس در تشکیلات جدید مرکز پژوهش‌ها با توجه به اهمیت موضوع حکمرانی، معاونت حکمرانی و مدیریت را اضافه کرد، یک چالش بزرگ داریم و آن هم جدا کردن حکمرانی از مردمی سازی است و حکمرانان ما و مردم در همه موضوعات یعنی اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و مسائل سیاسی از مردم فاصله گرفته‌اند و اگر در مسائل سیاسی نیز با مردم هستیم تنها در بزنگاه های انتخابات با آنها هستیم و پس از آن مردم دوباره حذف می شوند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: یک بخش مهم حکمرانی که اتصال بین حکمران و مردم است، مورد غفلت قرار گرفته در حالی که در فلسفه نظام اسلامی این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و از اوجب واجبات است.

قالیباف افزود: منهای همه باورهای ما از فرهنگ قرآن و اهل بیت، تجربه‌ای که از ابتدای انقلاب و حتی پیش از آن از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن داشتیم، می‌بینیم که نقش این مردم در انقلاب پررنگ بوده است و مرکز پژوهش‌ها می تواند در ایجاد رابطه بین حکمرانی و مردم اثر بخش شود. به عبارتی دیگر مرکز پژوهش ها باید چرخ دنده‌ای شود بین مردم و حکمرانی و اگر این چرخ دنده فعال شد، رویکرد مردمی سازی به وقوع می پیوندد.

وی با انتقاد از ساختار اداری و مدیریت دولتی در کشور گفت: اگر امروز اقتصاد ما به گل نشسته و دچار بحران شده، پیش از تحریم، دچار مشکل دولتی‌سازی شده‌ایم و شاهدیم شرکتی مثل ایران خودرو در حالی که تنها ۶ درصد از سهام آن برای دولت است، همه مدیران آن را دولت تعیین می‌کند و چون مدیران را دولت مشخص می کند، بدهی کلانی دارد.

رییس مجلس افزود: به استناد صحبت های وزیر صمت می گویم که بدهی‌های خودروسازان به روایتی به ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده و به تحلیل دیگری به ۱۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده است و این طبیعی است که وقتی مدیریت از جیب خود خرج نمی‌کند و فقط مدیریت می کند برای بیت المال بدهی ایجاد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس به عنوان نیروهای اهل فکر و اندیشه می‌توانند باعث تحول شوند و میدان برای شما باز است و من به عنوان یک خدمتگذار در مجموعه نمایندگان و مجلس در کنار شما هستم و شما را مرکز اندیشه و تحول مجلس می دانم.

قالیباف خاطرنشان کرد: بسیاری از تبصره‌های بودجه در سال ۱۴۰۰ اجرایی نشد و حتی اگر از سال ۹۰ نگاه کنید این مسئله تکرار شده است و بسیاری از احکام بودجه اجرایی نشده است، آیا نباید در این مسیر تجدیدنظر کنیم و مسیر درست را طی کنیم؟ و اگر مسیر درست را طی کردیم، پای آن بایستم و آن را اجرا کنیم؟ ایجاد این تحول برعهده مرکز پژوهش هاست و شما پژوهشگران باید توجه کنید یک سیستم اداری نیستید و بسیاری از جهت گیری ها و تحولات در دست شماست./ایرنا

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/GPLJuP