امروز چهارشنبه، ۲ اسفند ۱۴۰۲

سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری اینتل در مالزی

شرکت اینتل ۳۰ میلیارد رینگیت (۷.۱۰ میلیارد دلار) در مالزی ظرف یک دهه آینده سرمایه‌گذاری می کند تا تاسیسات تولید و تست تراشه جدیدی احداث کند.

به گزارش فراسو، پَت جلسینگر، مدیرعامل اینتل اعلام کرد انتظار می رود تولید تاسیسات جدید در مالزی در سال ۲۰۲۴ آغاز شود.

دولت مالزی اعلام کرد سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد رینگیت از سوی اینتل بیش از چهار هزار شغل در کارخانه این شرکت آمریکایی و بیش از پنج هزار شغل ساخت و ساز ایجاد خواهد کرد.

آمریکا و مالزی ماه گذشته اعلام کردند قصد دارند توافقی را تا اوایل سال آینده برای بهبود شفافیت، انعطاف پذیری و امنیت در زنجیره تامین بخش نیمه رسانا و تولید امضا کنند.

کمبود جهانی تراشه‌های نیمه رسانا تا حدودی به دلیل تقاضای قوی برای دستگاههای الکترونیکی در دوران کرونا به وجود آمد و اختلالات زنجیره تامین باعث شد خودروسازان تولیدشان را کاهش داده و تحویل تلفنهای هوشمند از سوی شرکتهایی مانند اپل به تاخیر افتاد.

صنعت تولید تراشه مالزی که بیش از یک دهم تجارت جهانی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار را تشکیل می دهد، هشدار داده است که این کمبود به مدت دو سال ادامه پیدا می کند.

محمد ازمین علی، وزیر صنعت و تجارت بین الملل مالزی در بیانیه‌ای اعلام کرد با در نظر گرفتن تقاضای جهانی قوی که در بحبوحه کمبود تراشه و چالشهای احتمالی مربوط به احیای جهانی از پاندمی وجود دارد، این سرمایه گذاری به موقع است.

بر اساس گزارش رویترز، اینتل نخستین تاسیسات تولید خود خارج از آمریکا را در پنانگ در سال ۱۹۷۲ گشود. این کارخانه تا سال ۱۹۷۵ حدود هزار نفر را به کار گرفته بود و بخش مهمی از زنجیره تولید این شرکت بود.

 

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/6PWvkf