امروز یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

رکورد افزایش قیمت انرژی در اروپا شکسته شد

اروپا با ورود موج هوای سرد که تقاضا برای انرژی را بیشتر کرده و قیمتها را بالاتر می‌برد، خود را برای کمبود انرژی مهیا می‌کند.

به گزارش فراسو، پیش بینی می شود دما در چندین پایتخت اروپایی هفته جاری به پایین صفر درجه کاهش پیدا کند و شبکه‌های برق که با سرعت وزش پایین باد و اختلال جدی فعالیت راکتورهای هسته ای فرانسه روبرو هستند، تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت. عاملی که اوضاع را وخیم‌تر می کند، تصمیم روسیه برای محدود نگه داشتن جریان گاز طبیعی در مسیر ترانزیت به آلمان در روز دوشنبه پس از محدود کردن عرضه در تعطیلات پایان هفته گذشته بود.

روند افزایش قیمتهای انرژی امسال از کنترل خارج شده و قیمت گاز در اروپا حدود ۶۰۰ درصد افزایش داشته است. قیمتها اوایل روز دوشنبه حداکثر ۸.۸ درصد رشد کردند در حالی که قیمت برق کوتاه مدت در معاملات فروش روز یکشنبه جهش پیدا کرده بود. در فرانسه، برق برای تحویل در روز دوشنبه به بالاترین حد از رکورد قبلی افزایش قیمتها در سال ۲۰۰۹ صعود کرد در حالی که قیمتهای آلمان سومین رکورد بالای ثبت شده بود.

افزایش قیمتهای انرژی به تورم دامن زده و به دردسری برای سیاستگذاران تبدیل شده است که مشغول دست و پنجه نرم کردن با موج شیوع واریانت اُمیکرون ویروس کرونا درست پیش از فصل تعطیلات بودند. تنشهای ژئوپلیتیکی میان روسیه و اوکراین هم احتمال رویارویی نظامی را افزایش داده که به افزایش بیشتر قیمتها و وخامت بیشتر وضعیت منجر می شود.

جرمی وایر، مدیرعامل شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا ماه گذشته هشدار داد اروپا ممکن است در صورت زمستان سرد، قطعی‌های مداوم را تجربه کند. این هشدار پیش از اقدام شرکت برق فرانسه در متوقف کردن راکتورهای هسته‌ای بود که ۱۰ درصد از ظرفیت نیروی هسته‌ای این کشور را تشکیل می دهند و این منطقه را در برابر سرمای زمستانی ژانویه و فوریه آسیب پذیر کرده است.

قیمت پایه گاز هلند به ۱۴۹ یورو به ازای هر مگاوات ساعت افزایش یافت که بالاترین قیمت این قرارداد از زمان افزایش ۴۰ درصدی در ششم اکتبر بود. معامله‌گران مضطرب هستند زیرا فروش ظرفیت خط لوله برای ماه آینده نشان می دهد که آیا شرکت گازپروم روسیه قصد دارد عرضه گاز را در ژانویه افزایش دهد یا خیر.

به دنبال اختلال در تولید نیروی هسته‌ای، تولیدکنندگان برق ناچار شده‌اند گاز بیشتری برای تامین روشنایی مصرف کنند اما روسیه قصد دارد حجم گاز از طریق خط لوله یامال-یورو را محدود نگه دارد تا احتمالا اروپا را ناچار کند به ذخایر اندک گاز خود متوسل شود. پایگاههای مخازن گاز اتحادیه اروپا تنها ۶۰ درصد پر هستند که رکورد پایینی برای این وقت از سال محسوب می شود.

تنها چهار درصد از ظرفیت برای دوشنبه به منظور انتقال گاز از طریق ایستگاه مالنوی آلمان که محل عبور خط لوله گاز است، اختصاص یافت در حالی که ظرفیت رزرو شده از سوی روسیه برای اکثر روزهای این ماه حدود ۳۵ درصد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هیچ پایانی برای این وضعیت دیده نمی شود. انتظار می رود دمای هوا در انگلیس، دانمارک و شمال آلمان هفته آینده پایین سطح عادی بماند. در حالی که معامله گران انتظار دارند اروپا محموله‌های گاز طبیعی مایع بیشتری به دلیل تقاضای اندک آسیا دریافت کند اما تحویل محموله‌ها مدتی زمان می برد و افزایش ورود آنها به بنادر اروپایی بعید است پیش از ژانویه مشاهده شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/aEkR0P