امروز یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

رشد ۴۶.۶ درصدی میزان سپرده‌های بانکی

میزان سپرده‌ها و تسهیلات بانکی تا پایان شهریورماه سال جاری نسبت به سال گذشته، معادل ۴۶.۶ و ۵۱.۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش فراسو، براساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان شهریورماه سال جاری، مانده کل سپرده‌ها به رقم ۴۶۸۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۴۶.۶ و ۲۰.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین، بالاترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۲۵۴۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است. علاوه براین، مانده کل تسهیلات در این زمان ۳۴۵۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۵۱.۹ و ۲۳‌.۷ درصد افزایش داشته است.

طبق این گزارش، بیش‌ترین مبلغ تسهیلات نیز مربوط به استان تهران با مانده ۲۲۳۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱.۸ درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب ۳.۳ و ۱.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد که نسبت مذکور در استان تهران ۹۶ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۵.۹  درصد است.

در این گزارش، یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بیان شده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/iy3tdL