امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

دولت با یارانه نقدی، حذف ارز ۴۲۰۰ را جبران کند

عضو کمیسیون برنامه ارز یارانه‌ای را منشاء فساد خواند و گفت: دولت باید در قالب یارانه نقدی یا کارت خرید کالاهای اساسی، مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ترجیحی را به دهک‌های پایین پرداخت کند.

به گزارش فراسو، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در خصوص حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی گفت: ملاک قیمت‌گذاری برای نهاده‌های دامی و محصولات پروتئینی عملاً ارز نیمایی بوده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حذف ارز ترجیحی از همه کالاها به جز نان و دارو و جایگزینی ارز نیمایی راهکار درستی برای هدایت اقتصاد کشور است.

وی افزود: برخی خانوارها در این مدت توانستند کالاهای پروتئینی را با قیمت ارز ترجیحی دریافت کنند اما عموم خانوارها نتوانستند از این امکان استفاده کنند بنابراین حذف ارز ترجیحی پیش از این آثار تورمی خود را داشته است.

قادری در مورد پیش‌زمینه‌های اجرای این طرح گفت: دولت باید در قالب یارانه نقدی یا کارت خرید کالاهای اساسی، مابه‌التفاوت نرخ ارز نیمایی و نرخ ترجیحی را به دهک‌های پایین جامعه بازگرداند و از سوی دیگر، با افزایش راندمان تولید در راستای کاهش قیمت کالاهای اساسی گام بردارد. ارتقای تولید و بهره‌وری اقدام پایدار برای کاهش قیمت کالاهای اساسی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه ارز یارانه‌ای زمینه رانت و سوءاستفاده را فراهم می‌کند، گفت: افرادی که ارز یارانه‌ای دریافت می‌کنند، کالاها را بیش از قیمت واقعی‌اش ارزش‌گذاری می‌کنند و این اقدام زمینه‌ای برای سوءاستفاده است، اما زمانی که کالایی با ارز نیمایی وارد می‌شود، به همان قیمت به فروش می‌رسد بنابراین زمینه رانت حذف می‌شود.

قادری تأکید کرد: دولت باید اطلاع‌رسانی دقیقی درباره عواقب ادامه مسیر اختصاص ارز یارانه‌ای به کالاهای اساسی انجام دهد تا مردم آمادگی لازم برای حذف ارز ترجیحی را داشته باشند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/t6E1Ua