امروز سه شنبه، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

حذف واسطه‌گری؛ با درج قیمت تولید بر روی اجناس

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: پس از طی زمان آزمایشی و رفع مشکلات احتمالی طرح درج قیمت تولید بر روی اجناس به همه کالاها تسری پیدا خواهد کرد و با اجرای این طرح دست دلالان و واسطه‌ها در فروش کالاها حذف خواهد شد.

به گزارش فراسو، قاسم نوده فراهانی، در خصوص مصوبه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر درج قیمت تولید بر روی تعدادی از کالاها، گفت: طبق مصوبه اخیر وزارت صمت قرار شد قیمت تولید روی برخی از کالاهای تند مصرف درج شود.

وی بابیان این موضوع که درگذشته در درج قیمت بر روی اجناس ابهاماتی وجود داشت و مشخص نبود که قیمت تولید، هزینه حمل‌ونقل و سود واحد صنفی به چه میزان است، افزود: در حال حاضر و طبق این مصوبه وزارت صمت قرار است که قیمت تمام‌شده کالا در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بر روی اجناس درج شود.

نوده فراهانی ادامه داد: با توجه به اینکه سود واحدهای صنفی نیز هرساله از طریق کمیسیون‌های نظارت وزارت اقتصاد و امور دارایی تعیین می‌شود و کاملاً مشخص است جز هزینه حمل‌ونقل که مغفول مانده است دیگر ابهامی برای تعیین قیمت نهایی فروش کالاها باقی نمی‌ماند.

رئیس اتاق اصناف تهران توضیح داد: طبق ماده ۱۵ نظام صنفی تمام واحدهای صنفی موظفند روی کالاها و اجناسی که در فروشگاه هاعرضه می‌شود قیمت‌گذاری کنند.

وی در خصوص مزایای اجرای طرح درج قیمت تولید بر روی اجناس، بابیان اینکه این طرح خوب است، اما هنوز خام است و باید علاوه بر اطلاع‌رسانی روی این طرح کار کارشناسی انجام شود ادامه داد: اما برای این‌که اجرای طرح ریسک عدم پاسخگویی پایینی داشته باشد فعلاً به‌صورت آزمایشی و به مدت ۶ ماه بر روی کالاهای معدودی اجرا می‌شود که کمترین تأثیر را بر سبد کالای مصرف‌کننده‌ها دارند.

این مسئول جامعه صنفی در پایان تأکید کرد: پس از طی زمان آزمایشی، انجام کار کارشناسی و رفع مشکلات احتمالی طرح درج قیمت تولید بر روی اجناس به همه کالاها تسری پیدا خواهد کرد و با اجرای این طرح و باتوجه به مشخص بودن قیمت تولید کالا و سود واحد صنفی دست دلالان و واسطه‌ها درفروش کالاها حذف خواهد شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/EXbVk7