امروز پنج شنبه، ۳ اسفند ۱۴۰۲

جریمه سنگین روسیه در انتظار گوگل

گوگل چنانچه به حکم دادگاه برای لغو انسداد حساب یوتیوب کانال تلویزیونی متعلق به متحد پوتین که تحت تحریم‌های آمریکا عمل نکند، با جریمه سنگین در روسیه روبروست.

به گزارش فراسو، دادگاه تجدیدنظر داوری نهم مسکو حکمی که در آوریل صادر شده بود را تایید کرد و به گوگل دستور داد حساب کانال تزارگراد در سایت ویدیویی یوتیوب را بازگرداند یا با جریمه روزانه روبرو خواهد شد. مذاکرات برای حل و فصل این مسئله بین دو طرف در اوت بی‌نتیجه ماند.

یک نماینده گوگل در مسکو صدور این حکم را تایید کرد اما از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

روسیه برخورد با شرکت‌های رسانه اجتماعی و اینترنتی خارجی را با هدف تحکیم حاکمیت دیجیتالی خود تشدید کرده است. رگولاتورهای روسیه برای وادار کردن شرکت‌هایی شامل گوگل و توییتر برای حذف پستهای تشویق برگزاری اعتراضات بدون مجوز و سایر محتوایی که غیرمجاز محسوب می‌شوند، به جریمه و کندی سرعت دسترسی به خدمات این شرکت‌ها متوسل شده اند.

گوگل و اپل در سپتامبر یک اپلیکیشن اعتراض به رای دهی را در زمان برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه پس از تهدید به زندانی شدن کارکنانشان، از فروشگاه‌های برنامه خود حذف کردند.

گوگل اکنون تا زمانی که حاضر نشود به این حکم عمل کند، با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار روبل (۱۳۶۰ دلار) روبروست که هر هفته دو برابر می‌شود. تزارگراد اعلام کرد دادگاه جریمه کلی را در ۹ ماه نخست به یک میلیارد روبل محدود کرده است و سپس اجازه می‌دهد میزان آن بیشتر شود. طبق قانون روسیه، هیچ سقفی برای جریمه های احتمالی وجود ندارد.

طبق آمار اینترفکس، گوگل در سال ۲۰۲۰ در روسیه حدود ۸۵ میلیارد روبل (۱.۱۶ میلیارد دلار) درآمد داشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در اسناد دادگاه، گوگل به شهادتی اشاره کرده است که نشان می‌دهد اگر تحریمهای آمریکا را رعایت نکند، با جریمه روبرو خواهد شد.

رویترز هم در خبر دیگری از صدور جریمه بالغ بر ۱۳ میلیون روبل (۱۷۷ هزار دلار) توسط دادگاهی در روسیه برای شرکت مِتا پلتفرمز (فیس بوک سابق) به دلیل عدم حذف محتوای غیرمجاز خبر داد. توییتر در ارتباط با دو پرونده ۱۰ میلیون روبل جریمه شد و تیک تاک هم با چهار میلیون روبل جریمه روبرو شد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/YLnvfi