امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

تحقق شکوفایی پست بانک ایران با افزایش سرمایه

فراسوخبر/ کمبود سرمایه اولیه پست بانک ایران از سال ها پیش به‌ عنوان یکی از مهمترین چالش ها و موانع اساسی در توسعه و ارائه انواع فعالیت‌های بانکی بوده و حتی در بسیاری از موارد، امکان برقراری روابط منطقی در توسعه همکاری و فعالیت‌های بانکی مشترک با واحدهای تولیدی وخدماتی را سلب می‌نمود.

از آنجا که افزایش سرمایه بانک‌های دولتی یکی از مهمترین ضرورت‌های اصلاح نظام پولی و بانکی محسوب می‌شود، پست بانک ایران همواره در طول سال‌ها خدمت برای تحقق این هدف آرمانی و بزرگ، در تلاش بوده و اینک با مساعی و تلاش‌های صورت‌ گرفته مدیرعامل و مدیران ارشد بانک، حمایت‌های همه جانبه دولت، همکارهای سهامدارن، مدیران، کارکنان و مسئولین باجه‌ها، این رویداد فرخنده و مبارک اتفاق افتاد و با افزایش سرمایه بانک از آذرماه سال۱۴۰۰ برگ زرین و نقطه عطفی در ادوار تاریخ فعالیت این بانک، ثبت و ضبط، خواهد شد.

از آنجائیکه نقش هر یک از بانک ها و موسسات پولی و بانکی در توسعه و رونق اقتصادی بستگی به توان و کفایت سرمایه اولیه داشته و ارتقاء کفایت سرمایه برای توسعه ظرفیت تسهیلات دهی در نظام بانکی ضروری و عامل تضمین و داعیه پایداری هر بانک محسوب می‌شود، به همین منظور پست بانک ایران برای افزایش سهم خود در بازار هدف و ایفای نقش در رونق اقتصادی تمام اهتمام و تلاش خود را بکار گرفته است.

از سوی دیگر پست بانک ایران به عنوان پیش ران قطار توسعه خدمات پولی و بانکی در مناطق کم ‌برخوردار و کمتر توسعه یافته روستایی و به عنوان بانک توسعه‌ای – تخصصی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  با ۲۶ سال سابقه فعالیت در عرصه پولی و بانکی،  توانسته با کسب اعتماد عمومی عامل پیوند مطمئن در تامین مالی و آرامش خاطر اغلب سرمایه‌گذاران کشور باشد و همواره طی این سال‌ها با خلق و توسعه محصولات از عهده رسالت تعیین شده و تکالیف محوله به خوبی برآید و قطعاً با این رویداد تاریخی و افزایش سرمایه و جلب اعتبار عمومی از محبوبیت و مقبولیت قابل توجهی برخوردار، خواهد شد.

با توجه به وضعیت و ترکیب منابع انسانی، جوان بودن، نگرش‌ ها وچشم‌انداز بانک ، با افزایش سرمایه دامنه و گستره فعالیت‌ها نیز افزایش و با اجرای ساختار حاکمیت شرکتی و سودآوری‌های مستمر در چند ساله اخیر، پست بانک ایران به بانکی مطمئن تر و با ظرفیت خدمات دهی بزرگتر، تبدیل خواهد شد.

از این رو با افزایش سرمایه پست بانک ایران یکی از مهمترین موانع و مشکلات بانک که همان کفایت سرمایه اولیه بوده است، بهبود خواهد یافت و همین امر موجب قدرت و تقویت بانک در اعطاء و  پرداخت انواع تسهیلات و به تبع آن زمینه‌های سودآوری و اعتبار عمومی حاصل خواهد شد.

مهمترین رویکردها و اهداف پیگیری افزایش سرمایه پست بانک ایران عبارتند از :

* استفاده از تمام ظرفیت‌ها به‌منظور توسعه، ارتقاء و افزایش خدمات بانکی برای جذب و افزایش سهم بازار هدف، به ویژه در حوزه مناطق کم برخوردار و روستایی

*کمک به توسعه کمی و کیفی خدمات بانک در راستای توسعه عدالت و ایفاء مسئولیت‌های اجتماعی

*کمک به حضور فعال و ایفاء نقش موثر از طریق باجه‌های بانکی در بازار پول و سرمایه

*ایجاد امکان بیشتر برای حضور موثر در بازار بانکداری بین‌الملل

* تشویق و ترغیب اشخاص حقیقی و حقوقی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف (صنایع، دامداری، کشاورزی و توسعه خدمات)

سید رحمان حسین پور- رییس اداره کل روابط عمومی

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/x1bGhB