امروز سه شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

تاخت و تاز اومیکرون در جهان

کارشناسان بهداشتی می‎گویند افزایش تعداد مبتلایان به سویه اومیکرون کرونا سیستم‌های بهداشتی جهان را تحت فشار قرار خواهد داد.

به گزارش فراسو، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که سویه «اومیکرون» ویروس کرونا سریعتر از سویه «دلتا» در حال گسترش است.

به گزارش «الجزیره»، «سومیا سوامیناتان»، عضو ارشد سازمان جهانی بهداشت، می‎گوید که غیرعاقلانه است که از شواهد اولیه نتیجه بگیریم که «اومیکرون» یک سویه خفیف‌تر از نمونه‌های قبلی است.

به گفته وی، با افزایش تعداد مبتلایان، همه سیستم‌های بهداشتی تحت فشار قرار خواهند گرفت.

این کارشناس سازمان جهانی بهداشت، با اشاره به اینکه «اومیکرون» ممکن است در افرادی که دارای ایمنی قبلی هستند رفتار متفاوتی داشته باشد، اظهار داشت که این سویه با موفقیت در برابر برخی پاسخ‌های ایمنی مقاومت می‌کند، به این معنا که برنامه‌های تزریق دوز‌های تقویت‌ کننده‌ای که در بسیاری از کشور‌ها اجرا می‌شود باید افرادی با سیستم ایمنی ضعیف‌تر را در اولویت قرار دهد.

در همین حال مقام‎های بهداشت فدرال آمریکا، اعلام کردند که «اومیکرون» اکنون نسخه غالب ویروس کرونا در آمریکاست، که از «دلتا» و سایر سویه‌های دیگر سریع‌تر منتقل می‌شوند و ۷۳ درصد از مبتلایان جدید در هفته گذشته را تشکیل داده است.

آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‎دهند که تنها در یک هفته، سهم «اومیکرون» از ابتلا‌ها تقریباً ۶ برابر شده است.

در بسیاری از نقاط آمریکا، شیوع «اومیکرون» حتی بیشتر است.

تخمین زده می‌شود که این سویه عامل ۹۰ درصد ابتلا‌های جدید در منطقه نیویورک، جنوب شرق، غرب میانه صنعتی و شمال غرب اقیانوس آرام است.

از اواخر ژوئن، سویه «دلتا» نسخه اصلی عامل ابتلا به کرونا در آمریکا بوده است.

رسانه‎های آمریکایی می‎گویند که یک نفر در تگزاس بر اثر ابتلا به سویه «اومیکرون» کرونا جان خود را از دست داده است.

انگلیس هم یکی از کشور‌هایی است که شاهد شیوع گسترده سویه «اومیکرون» بوده است.

آژانس امنیت بهداشتی انگلیس اعلام کرد که ۱۲ نفر در این کشور به دلیل ابتلا به سویه «اومیکرون» جان خود را از دست داده‎اند و ۱۰۴ نفر هم در حال حاضر در بیمارستان‌ها بستری هستند.

مقام‎های انگلیسی هفته گذشته هشدار دادند که بستری شدن در بیمارستان ممکن است به بالاترین حد خود برسد، زیرا تاثیرات جدیدترین موج همه‌گیری کووید-۱۹ در میان جمعیت تاثیرگذار است.

«اومیکرون» در سراسر جهان گسترش یافته و تاکنون در حداقل ۸۹ کشور گزارش شده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/etSgyc