امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

اسپیس ایکس ۵۲ ماهواره اینترنتی دیگر را به فضا برد

اسپیس ایکس در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ ساعت ۵۲ ماهواره اینترنتی استارلینک و یک ماهواره متعلق به ترکیه را به مدار زمین برد.

به گزارش فراسو به نقل از ایندپندنت، یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس ۵۲ ماهواره اینترنتی استارلینک را به مدار زمین برد.

این موشک از مقر فضایی وندربرگ در ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب شد. قسمت اول فالکون ۹ روی پهپاد کشتی اسپیس ایکس در اقیانوس آرام فرود آمد. این یازدهمین پرتاب و بازیافت این قسمت از موشک مذکور بود.

قسمت دوم موشک همچنان به مسیر خود در مدار زمین ادامه داد و قرار گرفتن ماهواره‌ها در مکان مورد نظر نیز تایید شد. ماموریتی که دیروز انجام شد، سی و چهارمین عملیات پرتاب استارلینک به حساب می‌آید.

استارلینک پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس است. این شرکت فضایی از چند سال قبل مشغول توسعه خوشه‌ای از ماهواره‌ها است تا دسترسی به اینترنت را به مناطق دورافتاده فراهم کند.

این در حالی است که در کمتر از ۲۴ ساعت پس از این پرتاب، اسپیس ایکس ماهواره مخابراتی ترکیه را نیز به مدار زمین برد. یک موشک ۷۰ متری فالکون۹ در ساعت ۳:۵۸ دقیقه بامداد امروز به وقت گرینوویچ از مقر فضایی کیپ کاناورال به مدار زمین پرتاب شد و ماهواره Turksat۵B را به مدار زمین برد.

حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب، قسمت اول موشک به زمین بازگشت و روی یکی از پهپاد کشتی‌های اسپیس ایکس فرود آمد. بوستر موشکی که در این عمیات به کار رفته بود قبلاً نیز ۲ بار به فضا پرتاب شده بود.

قرار است ماهواره Turksat۵B به مدت ۱۵ سال در مدار زمین فعالیت کند و سرویس پهنای باند برای ترکیه، خاورمیانه، اروپا و بخشی از آفریقا فراهم کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/1Hm7Gq