امروز شنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

ابلاغ ۱۶۳ پروتکل بهداشتی در مقابله با کرونا/ تاثیر عوامل محیطی

به گزارش فراسو، کمال حیدری، در وبینار پنجمین همایش بین‌المللی و بیست و چهارمین همایش ملی بهداشت محیط اظهار داشت: سلامت محیط در بسط عدالت در سلامت تأثیر زیادی دارد.

وی با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر که هزینه زیادی را به کشورها تحمیل می‌کند، نیز از عوامل محیطی تأثیر زیادی می‌پذیرند، مانند بیماری‌های قلبی، عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان ریه، افزود: به عنوان مثال آلودگی هوا می‌تواند منجر به ۶ میلیون مرگ سالانه در جهان شود.

حیدری بیان کرد: در سال ۲۰۱۷ گزارش بار بیماری‌ها نشان داد تأثیر عوامل محیطی بر کل بار بیماری‌ها در ایران و موارد مرگ ۱۳ درصد بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در بحث مداخلات برای کاهش آلودگی هوا آن طور که باید و شاید موفق نبوده‌ایم. امیدواریم با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشمندانمان بتوانیم در ارتقای کیفیت هوا یک اقدام جدی و اساسی انجام دهیم، افزود: ۴۵ درصد مشکلات آلودگی هوا مربوط به ذرات معلق ۲.۵ میکرون است که در هوا وجود دارد.

حیدری با اشاره به اینکه سیاستگذاری، نظارت و پایش مأموریت اصلی وزارت بهداشت است، گفت: تنوع مأموریت‌های ما در این حیطه‌ها شامل موارد زیادی از جمله تأمین آب آشامیدنی سالم و ایمنی مواد غذایی، بهداشت هوا، کنترل و کاهش مصرف دخانیات، بهداشت پرتوها و نظارت بر مدیریت پسماندها، پیوست سلامت طرح‌های بزرگ است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: فقط در عرصه کرونا ۱۴۲۸ نفر از بهداشت کاران محیط حضور فعال و ایثارگرانه‌ای داشتند که حجم زحمات و افتخاراتی که در مقابله با این بیماری از خود نشان دادند، جای بسی افتخار و مباهات برای بنده است.

وی، دستور العمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی که با همت شبانه روزی همکاران بهداشت محیط، تبیین و عملی شد را مورد اشاره قرار داد و گفت: تهیه و تدوین و ابلاغ ۱۶۳ پروتکل در فرصت بسیار اندک، بسیار ارزشمند بود. تقسیم بندی تمامی فعالیت‌های جامعه به ۶ گروه از اماکن عمومی گرفته تا مراکز تهیه مواد غذایی و بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، حمل و نقل، امور اداری و خدمات عمومی و تعیین وظایف برای آنها در کنترل کرونا بسیار مؤثر و از افتخارات حوزه سلامت بود.

حیدری اضافه کرد: برنامه مدیریت هوشمند محدودیت‌ها که از سوی وزارت کشور و سامانه امید اعلام شد که پروتکل‌های بهداشتی به صورت هوشمندانه در قالب ۵ گروه برنامه‌ریزی شده است نیز حرکت بسیار ارزشمندی است که از این به بعد همگی برای ارتقای این برنامه باید کمک و همراهی نمائیم.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تشکیل کمیسیون عالی نظارت در استان‌ها که هر سازمانی را موظف می‌کند که نظارتی بر زیر مجموعه خودش انجام دهد، یکی دیگر از اقدامات خوب مجموعه سلامت محیط و کار است، افزود: همچنین تشکیل کمیته کشوری بهداشت محیط در ستاد ملی مدیریت کرونا و بسیج نیروهای داوطلب در قالب طرح شهید سلیمانی یکی دیگر از اقدامات مهم در این راستا بود.

وی گفت: طرح سامانه ثبت نام اصناف و صنایع برای خود اظهاری و دریافت الکترونیکی پروتکل‌ها و تعهد برای اجرای آنها، نظارت بر دفن بهداشتی اجساد مشکوک و قطعی، طرح خانه محور و محله محور در گام چهارم طرح شهید سلیمانی که در کوی و برزن های شهری ورود شد و بسته بهداشت محیطی در این طرح قرار گرفت نیز در راستای کنترل ویروس کرونا بسیار مؤثر بودند.

حیدری افزود: نظارت بر آزمون‌ها هم شکل دیگری از کار بهداشت کاران محیط است. همچنین آموزش و نظارت دستگاه‌های تهویه عمومی در منازل، مکان‌های عمومی و حمل و نقل در فصول سرد سال و اصلاح دستور العمل های سیستم‌های تهویه بیمارستانی و بخش‌های بستری بیماران، قابل توجه است.

وی، گندزدایی اماکن و منازل بیماران کرونایی از ابتدای ورود بیماری کرونا به کشور را یکی دیگر از زحمات بهداشت محیط دانست و گفت: تدوین بخشنامه‌های کاهش ساعات کاری اداری کارکنان و دورکاری ها در شهرهای قرمز و نارنجی نیز به خوبی انجام شد.

حیدری اظهار داشت: در حوزه مبارزه با دخانیات کارهای خوب زیادی انجام شده و اخیراً ایران ریاست کرسی نهمین کنفرانس کنوانسیون کنترل دخانیات بوده است که جای تقدیر دارد و همچنین پروتکل بین المللی ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی از اقدامات این حوزه بود، ولی هنوز کار زیادی در این حوزه داریم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: از توان بخش خصوصی در کنترل‌های محیطی با توسعه دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۱۷۰۰ فرصت شغلی، واگذاری صدور کارت بهداشت به این بخش و دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۲۹۵ آموزشگاه اصناف و شرکت‌های مدیریت پسماند و شرکت‌های مبارزه با حشرات و جوندگان به خوبی استفاده شده است.

حیدری بیان داشت: پایلوت برنامه ایمنی فاضلاب در شهر تهران و برای شهرهای مشهد، ارومیه، اصفهان، همدان انجام گرفت که امید است بتوانیم در کل کشور توسعه دهیم.

وی، توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های بهداشت محیط و حرفه‌ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: برنامه پنج ساله تجهیز مراکز درمانی مناطق درگیر گرد و غبار، نصب ۳۰ دستگاه سنجش آلاینده‌های هوا در شهرهای هدف اقدامات قابل توجهی هستند.

حیدری افزود: به دستور معاون اول رئیس جمهور و وزارت کشور لازم است برنامه‌های جدی برای کنترل آلاینده‌های هوا پیگیری شود.

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: برنامه مداخلات بی خطر سازی پسماندهای بیمارستانی ۹۳.۸ درصد پوشش و ارتقا داشته است و همچنین ادغام خدمات مشاوره ترک دخانیات و مبارزه با دخانیات در نظام بهداشت کشور می‌تواند به کنترل دخانیات کمک کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/3aV5oB