امروز دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

وزیر کشور: اولویت «سفر ایمن» است/ تصادفات جاده‌ای باید کاهش یابد

 وزیر کشور گفت: باید روی نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها متمرکز شویم تا تصادفات جاده‌ای در سفر و آمار تلفات و مصدومیت کاهش یابد.

به گزارش  فراسو،احمد وحیدی روز سه شنبه – ٢٩ اسفند- در نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به صورت حضوری و استانداران سراسر کشور به صورت برخط در سالن خلیج فارس در معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، اظهار داشت: نوروز و بهار طبیعت و «سفرهای نوروزی» فرصت طلایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کشور است؛ فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با ظرفیت‌های مختلف میراث فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی و فرهنگ‌های اصیل و اقوام در شهرها و روستاها است.

وزیر کشور گفت: از سه سال گذشته با تشکیل ستاد هماهنگی خدمات سفر در نوروز همه دستگاه‌های اجرایی در خدمت‌رسانی مطلوب به مردم فعال هستند، بسیاری از همکاران ما در این دستگاه‌ها در ایام نوروز تعطیلات ندارند و در کنار خانواده هایشان نیستند تا مردم در شرایط مناسب، آرام و امن سفر کنند؛ جا دارد از همه آنها تشکر کنم.

وحیدی ادامه داد: اولین و مهمترین موضوع سفر در نوروز «ایمنی سفر» است که باید مورد توجه همه، هم مردم و هم اعضای ستاد قرار گیرد. همه باید تلاش کنیم آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای کاهش یابد.

وی تاکید کرد: کاهش تصادفات و تلفات ماموریت اخلاقی و انسانی همه ما و همچنین سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب و تاکید رییس جمهوری است. البته تدابیری اندیشیده شده است اما با برخی اقدامات مانند توجه به ساعت‌های اوج تصادفات، حدفاصل ٣٠ کیلیومتری نزدیک ورودی شهرها و افزایش نظارت‌ها می‌توان این آمار را کاهش داد. ٧۵ درصد تصادفات، برون‌شهری است.

وحیدی با قدردانی از اورژانس و جمعیت هلال احمر کشور گفت: باید بر روی نقاط حادثه‌خیز متمرکز شویم. معمولا ٧۵ درصد تصادفات، برون‌شهری است اما شهرداری‌ها و راهنمایی و رانندگی باید به تصادفات درون‌شهری هم توجه کنند؛ البته برای نوروز، بالگرد امداد در حوادث جاده‌ای و انتقال مصدومان پیش‌بینی شده است.

وزیر کشور گفت: مساله دوم، امنیت در ایام سفر است. با توجه به حجم سفرها و مدت زمان سفر مردم به استان‌های دیگر، پلیس باید در نوروز، امنیت منازل در شهرها را مورد توجه قرار دهد تا مانع سرقت منازل و اماکن عمومی شود.

وی به تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: هر کدام، آیین و سنت خود را دارد البته مردم مسلمان ما ضمن توجه به فرهنگ و آیین سنتی و باستانی، به هنجارهای فرهنگی ماه مبارک رمضان و روزه‌داری و عفاف و حجاب، توجه به فرهنگ جامعه بومی و محلی در ایام سفر، پایبند هستند،

وحیدی ادامه داد: روز طبیعت با شهادت امیرالمومنین همزمان شده است. باید توجه شود علاوه بر حفظ سنت‌های این روز، شعائر اسلامی و آیین‌های مذهبی هم رعایت شود.

نمایشگاه راهیان پیشرفت در نوروز برگزار شود

وزیر کشور، نوروز را فرصت آشنایی با دستاوردهای انقلاب در چهار دهه گذشته دانست و گفت: مردم در سفر، هر سال می‌توانند پیشرفت‌ها را در مناطق مختلف ببینند. اگر چه ممکن نیست همه در طول سال از نمایشگاه‌های دستاورد و راهیان پیشرفت بازدید کنند اما مناسب است در فرصت سفر نوروزی، نمایشگاه‌هایی از دستاوردهای بزرگ کشور برگزار شود تا مردم در جریان پیشرفت‌ها قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: نظارت بر قیمت‌ها باید تقویت شود. باید از اجحاف در قیمت خدمت و کالا جلوگیری شود. گزارش‌های مردمی و نظارت‌ها کمک می‌کند جلوی گران‌فروشی خدمات و کالا گرفته شود و در حق مردم و مسافران و گردشگران بی‌انصافی نشود.

وزیر کشور «گردشگری مذهبی» را از ظرفیت های ویژه کشور دانست و گفت: چندین استان ما از ظرفیت خاص گردشگری معنوی و مذهبی برخوردار هستند. فراهم کردن امکانات و تسهیلات برای مسافران و زائران باعث رضایت‌مندی بیشتر مردم می شود؛ به ویژه در ماه مبارک رمضان، بقاع متبرکه خدمات ویژه به مسافران بدهند. سرویس‌های بهداشتی و مساجد و نمازخانه بین‌راهی باید کاملا آماده و باز باشند تا مسافران بتوانند به مسایل مذهبی خود برسند.

استان‌های با کمترین تصادف جایزه می‌گیرند

وحیدی اظهار داشت: امیدوارم نوروز سال ١۴٠٣ سفرهایی امن، ایمن و آرام برای همه هموطنان باشد. استانداران سراسر کشور با وزارت کشور در این ایام، در ارتباط نزدیک هستند. البته برای کاهش آمار تصادفات، جایزه‌ای برای استان‌ها در نظر گرفته شده است که در پایان سفرهای نوروزی طبق آماری که اعلام می‌شود، اگر نسبت به سال‌های گذشته و نسبت به سایر استان‌ها کاهش پیدا کند، به استان‌های نمونه جوایزی ویژه اهدا می شود.

وزیر کشور: اولویت «سفر ایمن» است/ تصادفات جاده‌ای باید کاهش یابد

در شهرها «محور گردشگری» طراحی شده است

علی اصغر شالبافیان؛ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در این جلسه گفت: از وزیر کشور برای حمایت همیشگی از ستاد هماهنگی سفر و استانداران سراسر کشور برای هماهنگی‌های بین‌بخشی تشکر می‌کنم.

وی افزود: انسجام و همبستگی در سطح ملی میان همه دستگاه‌ها به وجود آمده است تا جریان سفر را هدایت کرد. همچنین با اطلاع‌رسانی به‌موقع، وضعیت جوی جریان سفر از استان‌های سیلابی به سمت استان‌های مرکزی و شرقی تغییر کرد.

شالبافیان گفت: به دلیل تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان و گردشگری درون‌شهری در بیشتر شهرها، «محور گردشگری» طراحی شده است. همچنین ساعت بازدید موزه‌ها برای تسهیل فراغت روزه‌داران تغییر کرد.

در ابتدای این جلسه، استانداران هرمزگان، خوزستان، سمنان، مازندران، کرمان، ایلام و فارس، گزارشی از روند اقدامات برای آمادگی پذیرایی از مسافران ورودی به استان، کنترل تردد و امنیت جاده ها، آمادگی برای تغییرات احتمالی جوی، ویژه برنامه های نوروزی و ماه رمضان و تمهیدات لازم برای رضایتمندی مسافران و گردشگران در طول سفرهای نوروزی، ارائه کردند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/TDwTod