امروز دوشنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۲

وزیر کار خبر داد: راه اندازی قرارگاه ویژه مسکن کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل ۲۹۳ تعاونی مسکن جهش کارگری در ۲۵ استان کشور با ظرفیت احداث بیش از ۷۵ هزار واحد مسکونی خبر داد و گفت: قرارگاه ویژه مسکن کارگران با هدف تأمین زمین و کاهش هزینه‌های تمام‌شده ذیل شورای سیاست‌گذاری مسکن وزارت تعاون راه‌اندازی و تشکیل می‌شود.

به گزارش فراسو به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیصد‌وبیست‌و‌یکمین نشست شورای عالی کار در محل این وزارتخانه و با حضور «سیدصولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علی‌حسین رعیتی‌فرد» معاون روابط کار و دبیر شورای عالی کار و «مهدی مسکنی» معاون امور تعاون، «میرهاشم موسوی» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و «شرکای اجتماعی» نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست بر عزم جدی وزارت کار برای حل مسئله مسکن کارگران تأکید کرد و گفت: بررسی روش‌های کاهش هزینه تمام‌شده ساخت واحد مسکونی برای تعاونی‌های مسکن کارگران در دستور کار وزارت کار است.
«علی‌حسین رعیتی‌فرد» معاون روابط کار و دبیر شورای عالی کار در این نشست، مسکن را ۷۰ درصد سبد معیشت کارگران دانست و افزود: براساس قانون ملّی مسکن و تفاهم‌نامه مشترک وزارتخانه‌های تعاون و مسکن برای رفع دغدعه مسکن کارگران اقدامات مهمی در حال برنامه‌ریزی است.
«مهدی مسکنی» معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه این نشست، مسئله اصلی مسکن کارگری در کشور را تأمین زمین عنوان کرد و افزود: بر همین اساس تفاهم‌نامه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی فی مابین وزارت تعاون، کار و رفاه و اجتماعی و وزارت راه و شهرسازی در مهرماه ۱۴۰۰ امضا شد.
وی افزود: در ادامه مسیر، اساسنامه تعاونی‌های مسکن جهش کارگری در شهریورماه ۱۴۰۱ و دستورالعمل نحوه تشکیل این تعاونی‌ها آبان‌ماه سال گذشته تهیه و ابلاغ شد.
مسکنی تأکید کرد: بند (ب) ماده ۱۲ اساسنامه تعاونی مسکن جهش کارگری اشاره کامل به شرایط اختصاصی تعاونی مسکن کارگران دارد.
در این نشست نمایندگان کارگری و کارفرمایی(شرکای اجتماعی) به بیان پیشنهادات، دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات خود در زمینه سازمان تأمین اجتماعی پرداختند و «میرهاشم موسوی» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گزارشی از عملکرد این سازمان بیمه‌ای در دولت مردمی سیزدهم ارائه کرد.
لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/EEEFF4