امروز دوشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۲

پرداخت تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی برای زوجین روستایی دهه شصتی

معاون رییس جمهور درامور زنان و خانواده گفت: با ارائه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات ازدواج، ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید کالا و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی که جمعاً حدود ۵۰۰ میلیون است، می‌توان تا حد زیادی اشتغال ازدواج روستاییان دهه شصتی را تسهیل کرد.

به گزارش  فراسو به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «انسیه خزعلی» در نشست صمیمانه با بانوان دهیار نمونه کشور و کارآفرینان روستایی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور «سید صولت مرتضوی» وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی و با مشارکت «نرگس بختیارخلج» مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده این وزارتخانه برگزار شد، گفت: ما به دنبال «عمل» هستیم و شما (بانوان دهیار نمونه و کارآفرینان روستایی) به عنوان دهیاران نمونه درعمل توانستید نشان دهید که توانسته‌اید به صورت عملیاتی به محله خود خدمت کنید.

وی ادامه داد: به شما به عنوان یک نیروی اداری نگاه نمی‌کنیم؛ چرا که شما نیروهای مردمی خودجوش هستید و در یک مسیر جهادی حرکت می‌کنید. خزعلی تاکید کرد: دراین آئین میزبان دهیاران دهه شصتی هستیم، البته مشکلات دهه شصتی‌ها در روستاها بیشترازشهرها است و در سال‌های آینده ممکن است با مشکلات جدی مواجه شوند، چراکه به دوره سالمندی می‌رسند و نیازمند توجه به ویژه درمانی و نگهداری می شوند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: به همین دلیل نیازمند یک حرکت با پشتکار و جدی هستیم که به ازدواج زوجین دهه شصتی روستایی منجر شود. دلیل تجرد زیادی که در روستاها مشاهده می‌شود، مهاجرت مردان روستا است که در شهر ازدواج کردند.

وی خاطرنشان کرد: شریان حیات یک کشور در روستاها است و هر چقدر مشکلات روستاها کم‌رنگ شود، بسیاری از سنت‌ها، فرهنگ و هویتی که کشور به آن وابسته است را حفظ خواهیم کرد؛ درخواست من از دهیاران این است که این اقدام را نه به عنوان یک کار بلکه به عنوان «عشق» به منافع کشور و یک حرکت مقدس انجام دهند؛ زیرا در این مسیرهرگونه همکاری انجام از جانب ما انجام می شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: دهیاران نمونه که امروز اینجا جمع شده‌اند، همه دهیاران منطقه خود اعم از مردان و زنان را ساماندهی کنند و در این شبکه قرار دهند. در این مسیر هر کدام از دهیاران نمونه باید در روستاهای خود مسئول باشند و گزارش‌هایی که در حوزه تسهیل ازدواج روستاییان دهه شصت انجام می‌شود را دریافت کنند. برای این کار سامانه‌ای درنظر گرفته شده، اما تا زمانی که این سامانه به طور کامل فعال شود با کمک دهیاران اطلاعات را دریافت خواهیم کرد و آن را پیش خواهیم برد.

معاون رییس جمهور افزود: یک ماه بعد روند پیشرفت این کار جهادی را پایش می‌کنیم و هر دهیاری که در روستای خود و روستاهای اطراف مستعدتر عمل کند، حکمی برایش زده خواهند شد و به صورت رسمی کار را آغاز می‌کند. خزعلی خاطرنشان کرد: بنای ما این است که هر کدام ازدهیاران، نماینده معاونت زنان رییس جمهوری هستند و نباید وقت را از دست دهند. مسائل مربوط به بیمه بیکاری، بیمه زایمان، بیمه ۱۰۰ درصدی ناباروری باید دنبال شود و هرگونه کوتاهی در این زمینه پیگیری می شود.

در ادامه این نشست «مهدی مسکنی» معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در ۲ ساله اول دولت سیزدهم تعداد تعاونی‌های زنان با رشد هفت درصدی به ۸۸۲ تعاونی رسیده است.
وی با بیان اینکه عموما ۷۰ درصد اعضای تعاونی‌های زنان را خود زنان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: بر خلاف باور برخی که تصور می‌کنند زنان نمی‌توانند در حوزه صنایع ورود کنند، نزدیک ۶۰ درصد این تعاونی ها صنعتی هستند.
مسکنی مهم ترین چالش روستاها را کمبود نیروی کار جوان دانست.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/6TH8RN