امروز دوشنبه، ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

اجرای مالیات بر عایدی سرمایه به کاهش سوداگری کمک می‌کند

یک کارشناس مالیاتی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه به کاهش سوداگری کمک کرده و موجب می‌شود افرادی که درآمد آنها در چرخه مالیاتی دیده نمی‌شده، به گروه مالیاتی اضافه شوند.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سیاوش غیبی پور» اظهار داشت: بخشی از طرح عایدی بر سرمایه مربوط به سوداگری است اما بخشی دیگر مربوط به افرادی است که درآمد بیشتری دارند و تاکنون درآمد آنها در چرخه مالیاتی دیده نمی‌شده که با اجرای این طرح، این افراد به گروه مالیاتی اضافه خواهند شد.

این کارشناس مالیاتی افزود: اجرای این طرح، هم اثر مالیاتی داشته و درآمدهای مالیاتی را افزایش می‌دهد و هم تاثیر غیر مالیاتی داشته و به مبارزه با سوداگری کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بخش دوم این موضوع یعنی مبارزه با سوداگری به دلیل ساختار فعلی اقتصاد کشور بیشتر اتفاق می‌افتد، گفت: دلیل آن هم این است که اشخاص حقیقی و حقوقی در بخش‌های خودرو، ارز، طلا و مسکن درآمدهای متعددی به دست می‌آورند؛ اما قوانین موجود، عدالت را برقرار نمی‌کند؛ یعنی میزان درآمد واقعی آنها با مبلغی که مالیات می‌دهند، هم‌تراز نیست.

غیبی پور با تاکید بر اینکه به‌شرط آماده‌شدن سازوکارهای اجرایی، این طرح به تحقق اهداف کمک می‌کند، بیان کرد: حتی اگر قانون مترقی وجود داشته باشد، در صورت کامل نبودن سازوکار، این قانون موفق نخواهد شد.

کارشناس مالیاتی خاطرنشان کرد: فعلاً سامانه‌های ما نامنظم است و در بسیاری از مواقع، خرید و فروش‌ها ثبت نمی‌شود، اما اگر این سامانه‌ها هوشمندسازی شده و مشکلات برطرف شود این قانون به سرانجام می‌رسد.

وی افزود: طرح مالیات بر عایدی سرمایه، طرح بسیار خوبی است و به مقابله با سوداگری کمک می‌کند، مشروط بر اینکه سازوکارها و داده‌های هوشمند در دسترس باشد.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/O9qLFb