امروز یکشنبه، ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

وزیر اقتصاد: حکمرانی صحیح بدون وجود اطلاعات حسابداری به‌موقع و معتبر غیرممکن است

وزیر اقتصاد با صدور پیامی با گرامیداشت روز حسابدار تاکید کرد: حکمرانی صحیح بدون وجود اطلاعات حسابداری به موقع و معتبر غیرممکن است و تامین اعتماد عمومی در حکمرانی صحیح با جریان به موقع اطلاعات حسابداری در تمام رگه‌های اقتصادی کشور میسر است.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سیداحسان خاندوزی» با صدور پیامی به مناسبت گرامیداشت روز حسابدار افزود: یکی از پیش شرط‌های اصلی تامین عدالت در جامعه وجود شفافیت و برخورداری عامه مردم از اطلاعات مربوط به حوزه اقتصادی در بخش دولتی و خصوصی است.

وی اظهار داشت: عدالت در توزیع اطلاعات به خصوص اطلاعات مالی تنها یک فضای شفاف که حق دسترسی مردم به این اطلاعات به رسمیت شناخته شود امکان پذیر است. این فضای شفاف برای تصمیم سازی‌های آگاهانه و استفاده بهینه از منابع، توزیع متوازن منابع عمومی و مبارزه موثر با فساد مستلزم زیر ساخت‌های مهمی است که حرفه حسابداری یکی از اجزای این زیرساخت است. جریان به موقع اطلاعات مالی معتبر مقدمه حکمرانی سالم و کارآمد از جمله اخذ مالیات منصفانه متناسب با میزان درآمد و سود و توزیع مناسب این منابع در سطح اقتصاد کشور است.

وزیر اقتصاد افزود: حکمرانی صحیح بدون وجود اطلاعات حسابداری به موقع و معتبر غیرممکن است و تامین اعتماد عمومی در حکمرانی صحیح با جریان به موقع اطلاعات حسابداری در تمام رگه‌های اقتصادی کشور میسر است. حرفه حسابداری برای حاکمیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از حسابداران مستقل انتظار می‌رود با مراقبت از استقلال حرفه‌ای و بالا بردن کیفیت کار خود و سرلوحه قرار دادن اصول اخلاقی بیش از پیش اعتماد حاکمیت و مردم را به خود جلب کنند.

وی با بیان اینکه حسابداری در سطح بخش عمومی کارکردهای بسیاری در تحقق عدالت اقتصادی دارد، گفت: از یک سو، گزارش‌های مالی بخش عمومی محصول سیستم حسابداری دولتی است که وضعیت مالی و همچنین عملکرد دولت را در ارائه خدمات عمومی منعکس می‌کند و در نتیجه اطلاعات سودمندی را برای سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، اتخاذ تصمیمات بلندمدت، تخصیص کارا و اثربخش منابع عمومی، ارزیابی پایداری حقوق بین نسلی، مدیریت بهینه اموال عمومی، نظارت و ارزیابی سیاست‌ها، ارزیابی نتایج و پایداری رویه‌های مدیریت مالی بخش عمومی و ارزیابی ظرفیت ارائه خدمات عمومی با توجه به منابع در دسترس، فراهم می‌کند. بر این اساس، با توجه به نقش حرفه حسابداری در تهیه و ارائه اطلاعات لازم برای تخصیص عادلانه منابع عمومی، این حرفه از این منظر هم در تحقق عدالت اقتصادی نقش‌آفرینی می‌کند.

خاندوزی افزود: از سوی دیگر، سود گزارش شده توسط بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین خروجی‌های سیستم حسابداری می‌باشد. با توجه به نقش حسابداری در اندازه‌گیری و گزارش سود مشمول مالیات بنگاه‌های اقتصادی، در صورت محاسبه صحیح سود توسط این حرفه، مالیات به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و کاراترین ابزارهای بازتوزیع درآمد، به‌صورت صحیح و عادلانه محاسبه و اخذ خواهد شد. بر این اساس، نقش حرفه حسابداری در فرایند مالیات‌ستانی و باز توزیع درآمد می‌تواند بیانگر اهمیت این حرفه در اجرای عدالت اقتصادی باشد.

وزیر اقتصاد گفت: همچنین، مبارزه با فساد یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در دستیابی به عدالت دنبال می‌شود، به‌گونه‌ای که مقام معظم رهبری (مدظله) در بیانیه گام دوم انقلاب، عدالت و مبارزه با فساد را لازم و ملزوم یکدیگر معرفی نموده‌اند. از این رو، سازوکارهای کنترل فساد در دستیابی به عدالت اقتصادی اهمیت بسیاری دارند. بی‌تردید شفافیت ابزاری برای کنترل فساد می‌باشد که حرفه حسابداری در ارتقای آن نقش بسزایی دارد. در واقع گزارشگری مالی خوب که ماحصل تلاش حرفه حسابداری است فضای محدودی را برای فساد باقی می‌گذارد و زمینه‌های مدیریت درست و دقیق منابع و دستیابی به عدالت اقتصادی را هم در بخش خصوصی و هم در بخش عمومی در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: بی‌تردید دستیابی به عدالت اقتصادی محقق نمی‌شود مگر با فراهم کردن زمینه‌های لازم برای گام برداشتن در این مسیر پر پیچ و خم که حرفه حسابداری در آن نقش اساسی ایفا می‌کند. روز حسابدار، روز پاسداشت از اهداف و رسالت‌های حرفه حسابداری و فرصتی برای توجه به اهمیت و حساسیت بالای این حرفه است. اینجانب فرا رسیدن این روز را به تمامی فعالان امین حسابداری کشور تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال مسئلت دارم تا در سایه توجهات حضرت ولی‌عصر (عج)، همه تلاشگران عرصه حرفه حسابداری را برای فراهم کردن پیش‌نیازهای لازم عدالت اقتصادی توفیق روز افزون عنایت بفرماید.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/z9WopY