امروز جمعه، ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

چین: سازمان همکاری شانگهای باید به تعامل و گفتگو با افغانستان پایبند باشد

وزیر خارجه چین از سازمان همکاری شانگهای خواست تا برای تشویق دولت موقت طالبان به ایجاد دولت فراگیر، به تعامل و گفتگو با افغانستان پایبند باشد.

به گزارش سروش خبر، «وانگ یی» وزیر خارجه چین از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست تا برای تشویق دولت موقت طالبان به ایجاد یک دولت فراگیر و معتدل به تعامل و گفتگو با افغانستان پایبند باشند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، وانگ افزود: افغانستان در حال حاضر به نقطه حساس گذار از هرج و مرج به نظم رسیده است و وضعیت کلی پایدار است، اما کشور با چالش‌های زیادی نیز مواجه است.

وی همچنین خواستار کمک به بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی مردم افغانستان، تلاش برای مبارزه با تروریسم و ترغیب افغانستان به پاکسازی تمام نیروهای تروریستی و هماهنگی‌های چندجانبه برای افزایش اجماع بیشتر کشورهای منطقه درباره افغانستان شد.

وزیر خارجه چین ادامه داد این کشور با دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای همکاری خواهد کرد تا به مردم افغانستان کمک کند مشکلات کنونی را پشت سر بگذارند و از افغانستان در کاوش مسیر توسعه‌ای که متناسب با شرایط ملی آن و مطابق با روند زمانه باشد، حمایت خواهد کرد.

وانگ یی اخیراً نیز در دیدار با «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان گفته بود با اعلام ممنوعیت کشت خشخاش توسط هیئت حاکمه افغانستان، پکن آماده است تا کشاورزان افغان را در زمینه معیشت جایگزین کمک کند.

وی همچنین وعده داد چین با آغاز این هفته روند صدور روادید برای شهروندان افغانستان را آغاز کند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/KHO06L