امروز دوشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۱

شریک جدید تجاری ایران از جنوب آفریقا

اعضای اتاق بازرگانی ایران با هیات تجاری جزیره موریس از کشورهای جنوب آفریقا دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش فراسو، همکاری مشترک، سرمایه‌گذاری و تجارت بین ایران و موریس به ویژه در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی به عنوان مهم‌ترین ظرفیت موجود در کشور موریس، محور دیدار هیات تجاری این کشور با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق ایران بود.

در این جلسه محسن امینی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از کشورمان به عنوان سرزمین فرصت‌ها به ویژه در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی یاد کرد و گفت: وجود امکانات برای سرمایه‌گذاری مشترک و همکاری‌های تجاری یکی از نکاتی است که باید مورد توجه دو کشور باشد و ایران در این رابطه شرایط خوبی تعریف کرده که قابلیت بهره‌گیری دارد.

به باور او آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد آگاهی فعالان اقتصادی دو طرف از امکانات و نیازمندی‌های دو کشور است. از طرفی در ایران دانش و توسعه خوبی در حوزه کشاورزی وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده سایر کشورها از جمله موریس برای تعریف فعالیت‌های مشترک قرار گیرد.

این فعال اقتصادی تداوم روابط بین فعالان بخش خصوصی دو کشور را ضروری خواند و تصریح کرد: انتظار داریم با تداوم روابط و زنده نگه داشتن تعاملات و حتی فعالیت شبکه‌ای، سطح تبادلات تجاری بین ایران و موریس را گسترش دهیم.

امینی با بیان این مطلب که ایران از طرف ICC به عنوان هاب اگری‌فود منطقه شناخته شده است، اعلام کرد: این آمادگی وجود دارد تا در چارچوب هیات تجاری با هماهنگی اتاق ایران و سفارت ایران در موریس، هیاتی را به این کشور اعزام و نمایشگاه تخصصی برای معرفی توانمندی‌های ایران در موریس برگزار کنیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همچنین از امکان سفر هیات تجاری موریس به سایر شهرهای ایران به منظور آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مناطق مختلف کشور خبر داد و این امر را ضروری دانست؛ چرا که به اعتقاد رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران ظرفیت‌‎های بسیاری در سایر استان‌های کشور نهفته است که در صورت آشنایی با آنها امکان فعالیت‌های گسترده‌تری بین فعالان اقتصادی دو کشور وجود دارد.

بر اساس گزارش سایت اتاق ایران، یوسف اسماعیل، دبیرکل اتاق بازرگانی موریس در این نشست، گفت: اولین پیامی که از این دیدارها گرفتم، علاقه‌مندی فعالان اقتصادی موریس برای همکاری با طرف‌های ایرانی است و امضای تفاهم‌نامه بین اتاق‌های بازرگانی دو کشور تاکیدی بر همین علاقه‌مندی است که خوشبختانه در چارچوب همایش تجاری که در اتاق ایران برگزار شد، صورت گرفت.

او تاکید کرد: موریس در حوزه مواد غذایی به غیر از شکر کشوری واردکننده محسوب می‌شود. این کشور با طوفان‌های دریایی مواجه است و در روند واردات مواد غذایی و سایر حوزه‌ها دچار چالش‌های جدی مواجه است. بنابراین دنبال ایجاد شراکت بین دو کشور هستیم و در این رابطه تنها خود را محدود به مواد غذایی نمی‌کنیم بلکه امکان صادرات انواع مواد اولیه و غیره به موریس از ایران وجود دارد.

یوسف اسماعیل ادامه داد: باید توجه کنیم که موریس تنها به تجارت فکر نمی‌کند بلکه خواستار همکاری مشترک و سرمایه‌گذاری است و با جدیت این مسیر را دنبال می‌کند.

علی بخشی‌، مسئول دفتر نمایندگی ایران در موریس نیز با حضور در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور اولین هیات تجاری این کشور در ایران از زمان آغاز روابط بین  دو کشور، این رفت‌وآمدها را برای آشنایی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی ایران و موریس از ظرفیت‌های یکدیگر مهم خواند و تصریح کرد: زمینه‌های بسیار متنوعی برای همکاری وجود دارد که تنها باید شناسایی شوند. در این رابطه لازم است هیاتی که در ایران حضور دارند از صنایع ایران دیدن کنند و از نزدیک با توانایی‌های موجود آشنا شوند.

در ادامه اعضای هیات تجاری موریس و طرف ایرانی به معرفی خود و زمینه فعالیت پرداختند و امکانی فراهم شد تا دو طرف به صورت رودررو با یکدیگر آشنا شده و اطلاعات لازم را با هم ردوبدل کنند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/EF7GET