امروز جمعه، ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

شرایط سخت صنایع نساجی با اقدامات وزارت صمت

یکی از فعالان صنعت نساجی تاکید دارد که سیاست های وزارت صمت در بحث واردات، مشکلاتی را برای واحدهای نساجی، ریسندگی و بافندگی به ویژه واحدهای کوچک ایجاد کرده و فشار روی آن ها را مضاعف کرده است.

به گزارش فراسو، علیرضا حائری، عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران و عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران با اشاره به تولیدات داخلی مواد اولیه صنایع نساجی نظیر پلی پروپیلن و پلی استر در کشور به … گفت: این مواد اولیه در کشور موجود است و واحدهای تولیدکننده پتروشیمی قادرند این مواد اولیه را به اندازه نیاز تولید کنند.

وی افزود: زمانی که درباره بحث پنبه صحبت میکنیم، این محصول ریشه کشاورزی دارد و صنعتی نیست. تقریبا ۵۰ درصد نیاز به الیاف پنبه از منابع داخل تامین می شود و مابقی باید وارد شود. واردات پنبه در شرایط فعلی هم گران شده و هم دشواری های خاص خود را دارد. لذا واحدهای ریسندگی پنبه با چالش مواجه هستند، درحالی که واحدهایی که مواد اولیه آن ها پلی پروپیلن و پلی استر است مشکلات خاصی ندارند.

حائری در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه کرد: برخی مود اولیه نظیر ویسکوز و الیاف پلی اکریل وارداتی هستند.

وی با بیان اینکه صنعت نساجی بخش بخش است، خاطرنشان کرد: محصول واحد ریسندگی به واحدهای بافندگی تحویل می شود و لذا بحث واردات یکی از چالش های صنایع نساجی، ریسندگی و بافندگی به شمار می رود و سیاست های وزارت صمت در بحث واردات، محدودیت هایی را برای این واحدها به ویژه واحدهای کوچک ایجاد کرده و فشار روی آن ها را مضاعف می کند.

به گفته حائری نباید در تجارت محصول‌های نساجی به ویژه بحث واردات مواد اولیه صنایع محدودیت و انحصار ایجاد کرد.

محدودیت واردات و ایجاد مشکلات
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد نقش وزارت صمت در این محدودیت ها و ایجاد معضل برای واحدهای نساجی اظهار کرد: زمانی که اتاق بازرگانی به تُجار کارت بازرگانی اعطا می کند، براساس قوانین موجود کشور و تعرفه هایی که همه ساله توسط سازمان توسعه تجارت برای واردات اعلام می شود، تجار باید بتوانند واردات را انجام دهند.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران تاکید کرد: بحث تجارت چه از بُعد صادرات و چه از بُعد واردات قوانین خاص خود را دارد و کتاب تعرفه، کارت بازرگانی، قوانین گمرکی و ارزی همگی موجود است و بهتر است این فرآیند به صورت اتوماتیک انجام شود. محدود کردن تجارت و ایجاد گِره کور در آن به ضرر صنایع کشور تمام می شود.

حائری در خاتمه گفت: بهتر است گِره ای از سمت وزارت صمت در بحث تجارت ایجاد نشود که شاهد بازگشت و تقویت امضای طلایی به ویژه در امر واردات نباشیم./تسنیم

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/fr1tE9