امروز دوشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۲

۲۳۰۰ وکیل نیکوکار به مددجویان کمیته امداد ارائه خدمات می دهند

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره) از همکاری ۲۳۰۰ وکیل نیکوکار برای ارایه خدمات به مددجویان این کمیته خبر داد و گفت: با توجه به ماده ۱۶ و ۱۷ اساسنامه کمیته امداد در دفاتر استان های سراسر کشور میز خدمت حقوقی تشکیل و به مددجویان ارایه خدمت می کنند.

به گزارش فراسو به نقل از کمیته امداد، جعفر صباغیان با بیان اینکه در مجموع ۶۷۹ میز خدمت در دفاتر این کمیته در سراسر کشور ارایه خدمت می کنند، اظهار داشت: با توجه به امضا تفاهم نامه این کمیته با مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه و نیز مرکز کانون وکلا، وکلای نیکوکار و خیر همه روزه با استقرار در این دفاتر خدمت رایگان به مددجویان ارایه می دهند.

به گفته وی؛ میزهای خدمت حقوقی از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز و همچنان ادامه داشته مددجویان در خصوص مباحث حقوقی و قضایی با مراجعه به این میزهای خدمت می‌توانند این خدمات را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری تا پایان شهریور ماه بیش از ۱۱ هزار خدمت به مددجویان ارایه شده است، گفت: با توجه به این که قوه قضاییه اعلام کرده است هیچ نیازمندی نباید به دلیل نداشتن حق‌الوکاله وکیل و حقوق کارشناسی و حقوق هزینه های دادرسی از دریافت خدمات قضایی محروم بماند، ما این خدمات را به آنها ارائه می دهیم.

صباغیان ادامه داد: یکی از کارهایی که از دو سال پیش تاکنون انجام داده‌ایم این است که طبق قانون مددجویان از پرداخت هزینه‌های دادرسی معاف هستند اما هزینه‌هایی که مربوط به ثبت دادخواست و ثبت شکایت بود در دفاتر پیشخوان قضایی باید پرداخت شود.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: طی تفاهمنامه‌ای که در این زمینه داشتیم مقرر شد مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از خدمات قضای مانند ثبت دادخواست و سایر موضوعات که هزینه بر بوده در دفاتر قضایی معاف شوند و از این معافیت استفاده کنند.

صباغیان همچنین با اشاره به ارائه خدمات حقوقی از طریق بستر الکترونیک گفت: یکی از اقدامات ما این است که در بستر الکترونیک فضایی را فراهم کنیم که مددجویان بتوانند در این بستر سوالات حقوقی و قضایی  خود را مطرح و بدون مراجعه حضور پاسخ خود را از همان طریق دریافت کنند.

وی درباره ارائه خدمات و مددجویان تبصره ۱۴ نیز گفت: تفاوتی برای ارائه خدمات به تبصره ۱۴ و مددجویان تحت پوشش نداریم افراد تبصره ۱۴ نیز ممکن است تک خدمتی یا چند خدمتی باشد و خدمات حقوقی هم یکی از خدماتی باشد که به آنها ارائه می‌شود.

صباغیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره عملکرد حقوقی استان‌های مختلف در سال ۱۴۰۰ برحسب موضوعات خانواده گفت: در مجموع ۱۴۶۸ خدمت به مددجویان ارائه شده است که ۱۴۰ پرونده در زمینه حضانت، ملاقات فرزند و غیره بوده است. همچنین ۸۹ پرونده در خصوص استرداد جهیزیه و استرداد اثاثیه است. ۲۷۷ پرونده در خصوص نفقه و ۳۶۱ پرونده درباره مهریه بوده است.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/BL1tD6