امروز سه شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۳

گسترش سریع «اومیکرون» در جهان/ لغو هزاران پرواز در آستانه ۲۰۲۲

انتشار سریع سویه اومیکرون کرونا باعث شده تا خطوط هوایی در سراسر جهان چند هزار پرواز را در تعطیلات کریسمس لغو کنند.

به گزارش فراسو، خطوط هوایی در سراسر جهان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ پرواز را در تعطیلات آخر هفته و کریسمس لغو کردند.

دلیل این امر موج فزاینده ابتلا‌ها به کرونا ناشی از سویه «اومیکرون» است که باعث ایجاد عدم اطمینان و مشکلات بیشتر برای مسافران در تعطیلات شده است.

به گزارش «رویترز»، داده‌های مرکز «فلای اَوِر» نشان می‌دهد که ترافیک هوایی در داخل آمریکا و به داخل یا خارج از این کشور بیش از یک چهارم از کل پرواز‌های لغو شده در آخر هفته را تشکیل می‌دهد.

بر اساس گزارش‎ها، تنها یکی از شرکت‌های هواپیمایی این کشور ۲۸۰ پرواز را فقط در روز جمعه لغو کرده است.

ابتلا به کووید-۱۹ در روز‌های اخیر به دلیل گسترش سویه بسیار قابل انتقال «اومیکرون» در آمریکا افزایش یافته است.

این سویه برای نخستین بار در نوامبر شناسایی شد و اکنون تقریباً سه چهارم موارد ابتلا در آمریکا و ۹۰ درصد در برخی مناطق این کشور، مانند بخش ساحل شرقی را شامل می‌شود.

بر اساس آمار رویترز، میانگین تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا طی هفته گذشته با ۴۵ درصد افزایش به ۱۷۹ هزار نفر در روز رسیده است.

افزایش بستری شدن در بیمارستان‌ها به ویژه در منطقه غرب میانه آمریکا به شدت سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را تحت فشار قرار داده و واحد‌های مراقبت‌های ویژه در ایندیانا، اوهایو و میشیگان، حتی با وجود اینکه تحت فشار موج قبلی موارد مرتبط با سویه «دلتا» هستند، برای بدترین شرایط آماده می‌شوند.

در انگلیس، بسیاری از صنایع و شبکه‌های حمل و نقل با کمبود کارکنان دست و پنجه نرم می‌کردند.

این در حالی است که بیمارستان‌ها درباره خطر افزایش مبتلایان هشدار داده‌اند.

بر اساس داده‌هایی که توسط دفتر آمار ملی انگلیس منتشر شده، یک نفر از هر ۲۰ ساکن لندن در هفته گذشته مبتلا به کووید-۱۹ بوده اند، که این رقم می‌تواند تا اوایل هفته آینده به یک نفر از هر ۱۰ نفر برسد.

آمار‌های منتشر شده توسط دولت انگلیس نشان می‌دهد که این کشور روز جمعه ۱۲۲ هزار و ۱۸۶ مورد ابتلا را ثبت کرده است.

این آمار برای روز قبل ۱۱۹ هزار و ۷۸۹ مورد بوده است.

انگلیس برای سومین روز متوالی بیش از ۱۰۰ هزار مبتلا را ثبت کرده است.

اگرچه نشانه‌های مثبت اولیه در آفریقای جنوبی و انگلیس وجود دارد که ابتلا‌ها به «اومیکرون» بیشتر از سویه‌های قبلی به بیماری خفیف منجر می‌شوند، کارشناسان هشدار می‌دهند که سویه جدید می‌تواند فشار بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی را بیش از حد افزایش دهد و بیماری‌های قابل توجهی را برای بسیاری از جوامع ایجاد کند.

بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط دولت انگلیس، احتمال پذیرش افراد با سویه «اومیکرون» در بیمارستان‌ها بسیار کمتر از سویه «دلتا» است.

آژانس امنیت بهداشتی انگلیس، می‎گوید افراد مبتلا به «اومیکرون» در مقایسه با افراد مبتلا به «دلتا» بین ۳۱ تا ۴۵ درصد کمتر به بخش‌های اورژانس مراجعه می‌کنند و ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/fheGwI