امروز شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲

رئیس کانون صرافان: صرافی‌ها مسئول راستی آزمایی بلیت متقاضیان ارز مسافرتی نیستند

مدیر کانون صرافان گفت: در رابطه با راستی آزمایی ثبت بلیت به اسم متقاضیان ارز باید گفت که  صرافی‌ها دسترسی به هیچ سامانه‌ای ندارند.

به گزارش فراسو، لواسانی  مدیر کانون صرافان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع اصلی در زمینه ایجاد سامانه جدید برای برطرف کردن نیاز های خرد ارزی، افتتاح حساب های ارزی مبتنی بر اسکناس است، موضوعی که مدت هاست در حال بررسی است و اقدامات لازم در این زمینه به تازگی صورت گرفته است.

او در رابطه با افتتاح حساب ارزی توضیح داد: حساب هایی براساس اسکناس خارجی در بانک ها افتتاح شوند را حساب ارزی می گویند که از این طریق تجار خرد می توانند در این زمینه افتتاح حساب داشته باشند.

پرداخت سالیانه ۲۵ هزار یورو به متقاضیان ارز دانشجویی مورد تایید وزارت علوم

لواسانی ادامه داد: طبق جدول منتشر شده در اداره صادرات بانک مرکزی، ۲۵ مورد مشمول دریافت ارز با نرخ مصوب صرافی مشخص شده است که با اسناد ارائه شده می توانند این ارز ها را از بانک و صرافی ها دریافت کنند. به عنوان مثال اگر فردی ارز دانشجویی بخواهد و دانشگاه مورد نظر فرد مورد تایید وزارت علوم باشد، سالی ۲۵ هزار یورو هزینه های او پرداخت خواهد شد و جزو نیاز های جدید محسوب نمی شود.

او ادامه داد: اما در بعضی از موارد دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم نیست و دانشجو از کشور خارج شده است در این مواقع بررسی هایی انجام می شود و  از طریق شبکه های بانکی به این  افراد پرداختی هایی انجام می شود. چگونگی پرداخت و محاسبات آن مسائلی است که در حال بررسی است و به محض نتیجه گیری اطلاع رسانی های لازم  در این زمینه از طریق بانک مرکزی انجام خواهد شد.

شرکت های صرافی متولی راستی آزمایی بلیت های ثبت شده نیستند

لواسانی با اشاره به اینکه شرکت های صرافی تنها متولی خرید و فروش اسکناس هستند و وظیفه احراز هویت متقاضیان ارز را ندارد و خارج از توانایی ذاتی آن ها است، گفت: در رابطه با راستی ازمایی ثبت بلیت به اسم متقاضیان ارز باید گفت که  صرافی ها دسترسی به هیچ سامانه ای ندارند.

او ادامه داد:  پیشنهاداتی در این زمینه به بانک مرکزی و وزارت گردشگری داده شده تا سامانه ای را طراحی کنند که تنها به اسامی ثبت شده در آن سامانه ارز تعلق بگیرد. متولیان این امر باید یک سامانه ی جامعی در این زمینه طراحی و به سرعت عملیاتی کنند تا این تخلف ها صورت نگیرد.

رئیس کانون صرافان گفت: این مشکلات به بانک مرکزی، وزارت گردشگری و سایر نهاد های نظارتی اعلام شده است اما به دلیل مشخص نبودن متولی اصلی در این زمینه هنوز اقدامی صورت نگرفته است و همه از بانک مرکزی و  صرافی ها تقاضای ارز دارند.

لواسانی در آخر افزود: در حال حاضر در زمینه تامین ارز مشکلی وجود ندارد اما در توزیع ارز که صرافی ها و شبکه بانکی انجام می دهند در زمینه راستی آزمایی این نهاد ها  ابزار کنترلی که بتوانند با آن راستی آزمایی انجام دهند ندارند.

فروش ارز به خریداران به صورت غیر حضوری

گفتنی است که علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در حاشیه نشست با بخش خصوصی و در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  ظرف دو ماه سامانه فروش ارز به خریداران خرد راه اندازی می‌شود و افراد برای خرید ارز احتیاج به حضور فیزیکی نخواهند داشت و همچنین روش های مختلفی برای کاهش حضور سوداگران در بازار ارز در دست بررسی است که به مراتب ابلاغ خواهد شد.

همچنین او بیان کرد: به کانون صرافان نامه ارسال کرده ایم و از آن ها خواستار منتقل کردن مشکلاتشان بودیم و قرار است بخشنامه ای در تکمیل بخشنامه قبلی ابلاغ شود تا جلوی این سوء استفاده ها گرفته شود.

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/RG5Uma