امروز یکشنبه، ۹ مهر ۱۴۰۲

رییس سازمان بورس: بورس کالا، بازار کالای کشور را قابل رصد و شفاف کرده است

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با رشد و تقویت عرضه کالاها در بورس کالای ایران شاهد آن هستیم که بازار کالای کشور شفاف و قابل رصد شده است که با تعامل مناسبی که میان وزارت صمت و بازار سرمایه ایجاد شده، روند ورود کالاها و شرکت های جدید به بورس کالا نیز سرعت گرفته است.از سوی دیگر زیرساخت های بورس کالا برای عرضه خودروهایی که مشمول قیمت گذاری نمی شوند آماده بوده و در این زمینه سازمان بورس آماده همکاری با وزارت صمت است.

به گزارش فراسو؛ مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح معاملات آتی و گواهی سپرده مس کاتد و معاملات گواهی سپرده میلگرد در بورس کالای ایران با بیان اینکه یکی از رسالت های تعریف شده بورس کالا، اوراق بهادارسازی محصولات و تبدیل معاملات فیزیکی به اوراق بهادار است، تصریح کرد: از ابتدای تاسیس این شرکت این موضوع تعریف شده است و خوشحالیم که در محصولات صنعتی بالاخره علیرغم تمام مشکلات به این موضوع دست یافتیم.

به گفته عشقی، بورس کالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است ولی هم اکنون به معاملات ۵۰ میلیون تن محصولات مختلف در بورس کالا دست یافته ایم که میزان آن مثبت ارزیابی میشود.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از محصولات صنعتی، پتروشیمی در فضایی شفاف و رقابتی معامله می شود، اظهار کرد: در بحث قیمت گذاری دستوری شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که در دارایی های فیزیکی حساسیت هایی وجود دارد اما بورس کالا به نحوی شرایط را برای فضای رقابتی و دسترسی صنایع به مواد فراهم کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم تاکید کرد: معاملات کالاها در بورس کالا در فضای رقابتی انجام می شود از سوی دیگر شفافیت لازم در معاملات وجود دارد و عزم و اراده وزارت صمت در رصد معاملات انجام شده اتفاق خوبی را رقم زده است و شفافیت را در محصولات شاهد هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در این آیین عنوان کرد: شروع عرضه سیمان در بورس کالا چالشی بود و مصادف با قطعی برق صنایع شد اما با افزایش عرضه ها معاملات روانی را داشتیم و دسترسی محصولات آسان و انحصار در خرید شرکت های سیمانی برداشته شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین تاکید کرد: روی معامله گواهی سپرده محصولات صنعتی دغدغه مقوله مالیات داشتیم اما با پیگیری ها بخشی از آن رفع شد، هر چند که بخشی پابرجاست اما به دنبال رفع آن هستیم.

عشقی با اشاره اینکه ورود مس به بورس، تجربه ای در اوایل راه اندازی بورس کالا داشت اما معاملات از رونق زیادی برخوردار نشد، عنوان کرد: با مدلی که پیاده سازی شده و با توجه به معاملاتی که در آتی در سایر محصولات داشته ایم، امیدواریم به زودی با معاملات پر رونق آتی مس مواجه شویم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام آمادگی کرد برای سایر محصولات که امکان اوراق بهادارسازی دارند، نیز همین مسیر تداوم یابد.

او در ادامه به راه اندازی معاملات گواهی سپرده میلگرد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تحویل میلگرد در تناژهای پایین در معاملات فیزیکی بورس کالا مقدور نبود، لذا با گواهی سپرده امکان خرید خرد را به مصرف کنندگان ارائه می کنیم.

عشقی تصریح کرد: یکی از مباحثی که با وزارت صمت در حال رایزنی هستیم عرضه خودرو است، مخصوصا محصولاتی که مشمول قیمت گذاری دستوری نمی شوند تا قیمت ها رقابتی شده و اختلاف قیمت ها کاهش یابد که در این خصوص آماده همکاری با وزارت صمت برای عرضه خودرو هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه رینگ صادراتی همواره در بورس کالا دغدغه بوده و در بخش فرآورده های نفتی در حال فعالیت است، افزود: در سایر حوزه ها نظیر  محصولات کشاورزی مانند زعفران و محصولات صنعتی از این ابزار می توان استفاده کرد و ما آمادگی لازم را در این زمینه داریم.

به گفته عشقی، گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای سایر محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی را که حساسیت سهمیه بندی برای آن ها وجود ندارد، فراهم می کند، چون چنین سازوکار بدون ریسکی، شفافیت را بیشتر کرده و به سهولت روند معاملات کمک می کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: بورس کالا با همین روند رو به رشدی که دارد ادامه دهد. همچنین آمادگی داریم در ابزارهای جدید و پیشنهادهایی که برای تطابق قوانین با بازارهای مختلف، اصلاحات را انجام دهیم تا کمک کنیم شرکت ها هم به راحتی به مواد دسترسی یابند و البته فروشنده ها با قیمت های رقابتی محصولات خود را به فروش برسانند./کالاخبر

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/4JSXjG