امروز یکشنبه، ۹ مهر ۱۴۰۲

رکورد تاریخی کاهش ارزش لیر رقم خورد

امروز ترکیه یک بار دیگر نرخ بهره را در این کشور کاهش داد و پس از آن ارزش لیر با ۵ درصد کاهش رکورد تاریخی را رقم زد.

به گزارش فراسو به نقل از رویترز،  بانک مرکزی ترکیه با وجود بالا رفتن قیمت کالاها یک بار دیگر نرخ بهره را کاهش داد. این در حالی است که در چند ماه گذشته تورم افزایش یافته و خرید برای بسیاری از مردم سخت شده است.

بر اساس این گزارش پس از کاهش نرخ بهره، ارزش لیر کاهش یافت و رکورد تاریخی ثبت کرد.

براساس آمارهای رسمی کمیته سیاست‌گذاری مالی بانک مرکزی ترکیه، مسئولان نرخ بهره را در این کشور از ۱۵درصد به ۱۴ درصد کاهش داده اند  نرخ تورم در حال حاضر ۲۱ درصد است.

این گزارش می‌نویسد؛ کاهش نرخ بهره هم‌راستا با سیاست‌های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور است که بارها مسئولان بانکی این کشور را تحت فشار قرار داد تا نرخ بهره را پایین بیاورند.

بنابراین بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر تاکنون نرخ بهره را ۵ درصد پایین آورده است و این سیاست‌ها تاکنون منجر به بالا رفتن تورم شده است.

اوایل صبح امروز ارزش لیر رکورد تاریخی کاهشی را در برابر دلار تجربه کرد و هر ۱۵.۶ لیر در برابر یک دلار معامله شد و کاهش ۵ درصدی را از روز گذشته تاکنون داشته است.

ارزش پول ترکیه از ابتدای سال تاکنون نیمی از ارزش خود را از دست داده است. 

بانک مرکزی این کشور چهار بار در هفته‌های گذشته با عرضه ارزهای خارجی برای جلوگیری از بی ارزش شدن لیر مداخله کرد اما هر اقدامی بی‌نتیجه بود و منجر به بی‌ارزش شدن لیر شد.

بالا رفتن قیمت مصرف‌کننده و افت ارزش لیر بسیاری از مردم را با چالش مواجه کرده است. 

لینک کوتاه خبر: https://farasoonews.ir/L8Um37